Średnie firmy mają duże znaczenie

Firmy średniej wielkości nie są licznie reprezentowanym sektorem w Europie, ale ich siła jest znaczna. I będzie rosła.

Centre for Economics and Business Research oraz firma Redshift Research na zlecenie Sage zbadały sektor średnich firm w 12 krajach europejskich, należących do Unii Europejskiej, pod kątem jego kondycji oraz wpływu na gospodarki lokalne i europejską. Badanie zostało przeprowadzone na grupie 814 menedżerów z gospodarek, które łącznie odpowiadają za 86 proc. PKB Unii Europejskiej.

Tylko jeden procent

Wynika z niego, że choć przedsiębiorstwa średniej wielkości stanowią zaledwie 1 proc. wszystkich zarejestrowanych firm, to odpowiadają za 20 proc. całkowitego obrotu z działalności gospodarczej i generują 18 proc. ogólnej wartości dodanej brutto (WDB, czyli wartość wyrobów i usług wytworzonych przez wszystkie podmioty pomniejszona o koszty związane z ich wytworzeniem). W różnych krajach ten wskaźnik waha się od 15 do 23 proc. W Polsce wynosi 22 proc. Najniższy jest we Francji, gdzie sięga 15 proc. Ponadto średnie firmy mają 17-procentowy udział w rynku pracy, zatrudniając 18,7 mln pracowników. W badanych 12 krajach UE działa zaledwie 180 tys. średnich firm, w Polsce — ok.

8700. W naszym kraju zatrudniają one ponad 1,5 mln osób. Wartość dodana brutto wytworzona przez ten sektor w Polsce w 2014 r. sięgnęła 40 mld EUR. To ponad dwa razy więcej niż w Czechach (17 mld EUR), ale prawie o połowę mniej niż w Hiszpanii czy Holandii (odpowiednio 74 i 73 mld EUR). Wielka Brytania wygenerowała aż 205 mld EUR, a Niemcy 298 mld EUR.

Optymiści

Polski sektor średnich firm rozwija się jednak sprawnie — od 2009 r. wzrósł o 19 proc., podczas gdy w niektórych krajach się skurczył — w Irlandii o 13 proc., w Portugalii o 11 proc., a w Hiszpanii o 8 proc. Polskie średnie firmy mają 12 proc. udziału w krajowym eksporcie. To jeden z najniższych wskaźników w Europie. Średnia wynosi 17 proc. Taki sam udział w eksporcie krajowym wykazują średnie firmy niemieckie i nieznacznie wyższy (12 proc.) firmy w Wielkiej Brytanii. Czołowe miejsca na liście eksporterów zajmują Włochy, Portugalia i Holandia, gdzie średni biznes ma tam ponad 25-procentowy udział w krajowym eksporcie. Raport pokazuje ponadto, że średnie firmy są optymistyczne — 38 proc. menedżerów oczekuje, że obrót zarządzanych przez nich firm wzrośnie o ponad 10 proc., a 75 proc. zwiększy go albo utrzyma na tym samym poziomie. Ponad połowa średniego biznesu chce zwiększyć zatrudnienie. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Średnie firmy mają duże znaczenie