SRiWR Olza zmodernizuje drogi

Dominika Malik
22-02-2001, 00:00

SRiWR Olza zmodernizuje drogi

Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej Olza w Cieszynie zamierza do końca 2002 r. zmodernizować drogi dojazdowe do przejść granicznych w rejonie Cieszyna. Na ten cel chce wydać 10,9 mln zł. SRiWR Olza uzyskało na ten cel dotację z Komisji Europejskiej, wysokości 7,8 mln zł.

SRiWR Olza, strona polska Euroregionu Śląsk Cieszyński, uzyskała z Komisji Europejskiej dotację wysokości 7,8 mln zł. Środki te, w ramach Programu Współpracy Przygranicznej PHARE Polska- -Czechy 2000, mają być przeznaczone na modernizację dróg dojazdowych do przejść granicznych. Oprócz tej kwoty, stowarzyszeniu udało się uzyskać dodatkowo blisko 3,1 mln zł.

Pięć zadań

— Blisko połowę tej sumy zapewnić ma gmina Jastrzębie Zdrój, około 33 proc. wyłoży powiat cieszyński oraz po 10 proc. — miasto Cieszyn i gmina Zebrzydowice wraz z Urzędem Marszałkowskim w Katowicach — wymienia Bogdan Kasperek, dyrektor SRiWR Olza w Cieszynie.

Inwestycja, której koszt oszacowano na 10,9 mln zł, ma ruszyć we wrześniu 2001 r., natomiast musi zostać zrealizowana do końca 2002 r. Taki warunek postawiła bowiem Komisja Europejska.

Projekt zakłada wykonanie pięciu zadań. Przede wszystkim ma zostać oświetlona i poszerzona droga wojewódzka nr 937, na odcinku od skrzyżowania z ul. Czyża w Ruptawie, dzielnicy Jastrzębia Zdroju, do granicy z Zebrzydowicami. Mają tam zostać wykonane ścieżki rowerowe i pieszo- -rowerowe oraz odwodnienie rowami przydrożnymi i poszerzenie trzech mostów.

Drugie zadanie przewiduje, że na tej samej drodze, na skrzyżowaniu z drogą powiatową w kierunku przejścia granicznego w Marklowicach, powstanie nowe rondo. Trzecie zadanie zakłada wykonanie oświetlenia na odcinku od ul. Słowackiego w Zebrzydowicach do granicy z gminą Jastrzębie Zdrój. Budowa ronda w Cieszynie, na skrzyżowaniu ulic Kolejowej i Bielskiej to zadanie czwarte. W ostatnim zadaniu rozbudowie poddana zostanie droga powiatowa od Dzięgielowa do przejścia granicznego w Lesznej Górnej.

Wszystkie zadania mają być przeprowadzane jednocześnie, a ich realizację będzie nadzorować SRiWR Olza.

1,1 mln zł w lipcu

— Obecnie przygotowujemy się do przeprowadzenia przetargu na wykonanie poszczególnych zadań. Powinien on zostać ogłoszony najpóźniej w czerwcu 2001 r. — zapewnia Bogdan Kasperek.

Umowa między rządem RP a Komisją Europejską, zapewniająca o przyznaniu dotacji dla zintegrowanego projektu, została zawarta pod koniec grudnia 2000 r. Pierwsza transza, wysokości około 1,1 mln zł, ma wpłynąć w lipcu 2001 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Malik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / SRiWR Olza zmodernizuje drogi