Największy wzrost S&P500 i DJIA od lipca

opublikowano: 22-09-2021, 22:44

Na końcu środowej sesji główne indeksy amerykańskich rynków akcji rosły o 1,0 proc. S&P500 i Dow Jones przerwały serię czterech spadków z rzędu. Nasdaq zanotował największą zwyżkę od prawie miesiąca.

Środowa sesja na amerykańskich rynkach akcji miała dwa etapy. W pierwszym, dłuższym, indeksy wyraźnie rosły po tym jak napływające z Chin sygnały przekonały inwestorów, że deweloper Evergrande nie zbankrutuje. Obawa jego upadku i spowodowanego przez to kryzysu w drugiej gospodarce świata mocno osłabiła amerykański rynek akcji na początku tego tygodnia. Drugi etap środowej sesji przypadł na jej ostatnie dwie godziny i rozpoczął się od publikacji komunikatu po posiedzeniu FOMC. Inwestorzy dowiedzieli się z niego, że redukcja zakupów obligacji może zacząć się „wkrótce”, a także, że z 7 do 9, czyli połowy, wzrosła liczba członków FOMC, którzy oczekują rozpoczęcia podwyżek stóp już w przyszłym roku. Sygnały z FOMC rozchwiały rynek, a dodatkowo przyczynił się do tego „fedspeak” szefa banku centralnego, Jerome Powella, na konferencji podsumowującej posiedzenie. Ostatecznie krzywa rentowności obligacji USA wypłaszczyła się i umocnił się dolar. Ropa mocno zdrożała po wiadomości o spadku jej zapasów w USA do najniższego poziomu od prawie 3 lat.

fot.Bloomberg
fot.Bloomberg

Na zamknięciu drożało ponad 80 proc. spółek z S&P500. Wśród tych, których kursy rosły najmocniej, dominowały spółki naftowe. Najmocniej taniał FedEx (-9,1 proc.), który rozczarował słabszym niż oczekiwano wynikiem kwartalnym i obniżeniem prognozy rocznego zysku. Przecena giganta logistyki spowodowało, że średnia transportowa Dow Jones spadła w środę do sześciomiesięcznego minimum. Popyt przeważał w 9 z 11 głównych segmentach S&P500. Największym cieszyły się spółki IT (1,4 proc.), finansowe (1,6 proc.) i energii (3,2 proc.). Najgorzej na tle rynku wypadły segmenty usług telekomunikacyjnych (-0,01 proc.) i użyteczności publicznej (-0,1 proc.).

Wzrosły kursy 25 z 30 blue chipów ze średniej przemysłowej Dow Jones. Najmocniej drożały akcje American Express (2,6 proc.), Chevron (2,9 proc.) i Boeinga (4,1 proc.). Na dole tabeli znalazły się natomiast przedstawiciele branży ochrony zdrowia: Johnson & Johnson (-0,4 proc.), Amgen (-0,8 proc.) oraz UnitedHealth Group (-0,9 proc.).

Na Nasdaq zdrożało 70 proc. notowanych na tym rynku spółek. Rosły kursy zdecydowanej większości technologicznych blue chipów o największej kapitalizacji. Wyjątkiem był Facebook (-4,0 proc.), którego akcje taniały najmocniej od dwóch miesięcy bez znanej konkretnej jednoznacznej przyczyny. Pozostali członkowie grupy FAANG drożeli, a najmocniej Netflix (3,6 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane