SSE będą działały w nowych realiach

opublikowano: 28-09-2017, 22:00

Już w 2018 r. SSE zostaną przypisane terenom, na których działają. I jednocześnie cała Polska ma szansę zostać jedną wielką strefą ekonomiczną.

Dziś nie każda podstrefa łączy się geograficznie ze swoją „macierzą”. Przykładowo, strefa mielecka ma oddział w Szczecinie, Pomorska w Lubuskiem, a tarnobrzeska pod Wrocławiem. O potrzebie rozwiązaniu tego swoistego paradoksu w zasadzie mówiło się już od dawna. W marcu 2017 r. Ministerstwo Rozwoju (MR) przepytało zarządy specjalnych stref ekonomicznych na temat możliwości przyporządkowania powiatów konkretnym spółkom. Reakcje były pozytywne, choć nie bez zastrzeżeń. Ostatecznie jednak wybrano inną drogę — podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy szef resortu rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki ogłosił plany objęcia całej Polski statusem SSE.

NOWY POCZĄTEK: Zaproponowane przez ministerstwo rozwoju zmiany przepisów dotyczących wspierania inwestycji, traktujemy jako nowe otwarcie, także dla spółek zarządzających strefami — mówi Małgorzata Popławska, wiceprezes Krakowskiego Parku Technologicznego.
Fot. ARC

— Prace nad nową koncepcją są na ukończeniu. Przygotowywana jest ustawa i akty wykonawcze. Według planów projektowane zmiany wejdą w życie w pierwszym półroczu 2018 r — informują przedstawiciele resortu rozwoju.

Ustanowienie jednej dużej strefy inwestycyjnej obejmującej obszar całego państwa, to przede wszystkim korzystna i długo wyczekiwana zmiana dla inwestorów, którzy nie będą ograniczeni do prowadzenia działalności gospodarczej jedynie w specjalnych enklawach administracyjnych,

Gospodarka 4.0

Według nowej koncepcji, teren Polski ma zostać podzielony na 14 obszarów według granic powiatów. Dzięki temu każda gmina będzie objęta nową koncepcją wsparcia inwestycyjnego.

— Przede wszystkim inwestor nie będzie już ograniczony do terenu SSE, jak to jest teraz. Będzie mógł korzystać ze zwolnień podatkowych, realizując inwestycję w wybranym przez siebie miejscu przeznaczonym na prowadzenie działalności gospodarczej. Zlikwidowany zostanie skomplikowany i długotrwały proces rozszerzania SSE. Dodatkowo firmy będą mogły liczyć na większą opiekęinwestycyjną i poinwestycyjną — tłumaczy Stanisław Krakowski, przedstawiciel departamentu komunikacji w Ministerstwie Rozwoju. Maciej Badora, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park, zauważa, że konieczność zmian w sposobie pozyskiwania nowych inwestycji wynika przede wszystkim z przekształceń zachodzących w przemyśle, czyli realizacji koncepcji Przemysłu 4.0.

— Rozszerzenie potencjalnych lokalizacji i umożliwienie korzystania z pomocy publicznej wychodzi naprzeciw oczekiwaniominwestorów i wymagać będzie jeszcze ściślejszej współpracy z samorządami terytorialnymi — podkreśla Maciej Badora. Jedną z najważniejszych zasad przyjętych przez resort Rozwoju będzie wsparcie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które dotychczas nie miały żadnych preferencji. Stanisław Krakowski zaznacza jednak, że nowe przepisy nie będą naruszały praw nabytych. Zezwolenia wydane w obecnym reżimie prawnym zachowają moc.

— Inwestorzy, posiadający zezwolenie, będą działać na warunkach w nim określonych. Projektowane zmiany będą dotyczyły wyłącznie nowych inwestycji. Nie planujemy również dokonywania zmian w kwestii praw właścicielskich do poszczególnych działek — podkreśla Stanisław Krakowski.

Nowe otwarcie

Planowane zmiany eliminują również żmudne procedury poszerzania strefy.

— W Małopolsce brakuje gruntów publicznych i wiele inwestycji było i będzie realizowanych na gruntach prywatnych właścicieli. Krakowski Park Technologiczny był jedną ze spółek zarządzających, które najczęściej wnioskowały o ustanowienie strefy na gruntach prywatnych, a ta procedura była szczególnie długotrwała, trudna do przeprowadzenia i uciążliwa dla inwestorów. Ponadto wytyczenie granic działania poszczególnych spółek strefowych wyeliminuje wewnętrzną konkurencjęmiędzy tymi podmiotami i nakreśli jasne granice działania. Tak więc możliwość ubiegania się o pomoc w całej Polsce, bez tworzenia wydzielonych stref, z punktu widzenia KPT jest krokiem w dobrym kierunku — tłumaczy Małgorzata Popławska, wiceprezes Krakowskiego Parku Technologicznego.

Do nadchodzących zmian entuzjastycznie podchodzi Tadeusz Rycharski, prezes Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości.

— Popieramy politykę wspierania małych i średnich przedsiębiorstw oraz promocji firm polskich. Ustanowienie jednej dużej strefy inwestycyjnej, obejmującej obszar całego państwa, to przede wszystkim korzystna i długo wyczekiwana zmiana dla inwestorów, którzy nie będą ograniczeni do prowadzenia działalności gospodarczej jedynie w specjalnych enklawach administracyjnych — twierdzi Tadeusz Rycharski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Polecane