SSE pilnie poszukują kolejnych inwestorów

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 20-06-2000, 00:00

SSE pilnie poszukują kolejnych inwestorów

W I półroczu do obszarów zwolnień podatkowych weszło 70 nowych firm

LEP NA INWESTORA: Trzeba mieć czym kusić inwestora. My poprawiamy warunki do inwestowania. Na rozbudowę infrastruktury w strefie wydamy w tym roku 20 mln zł. fot. M. Pstrągowska

70 nowych inwestorów, którzy w pierwszym półroczu dostali zezwolenia na inwestowanie w specjalnych strefach ekonomicznych, zamierza zostawić w nich minimum 675 mln zł. Do końca 2000 r. prawie każda strefa chciałaby pozyskać jeszcze 5-10 firm. Zaczyna się sześć gorących miesięcy szukania nowych partnerów. Może się zdarzyć, że na początku 2001 r. SSE nie będą mogły wydawać nowych zezwoleń.

Zgodnie z oczekiwaniami specjalnych stref ekonomicznych, pierwsze półrocze 2000 było dla obszarów zwolnień podatkowych dużo lepsze niż analogiczny okres poprzedniego roku. Miniony rok był zresztą najgorszy dla stref. Wiosną minister gospodarki wstrzymał na kilka tygodni zgodę na wydawanie nowych zezwoleń inwestycyjnych. Wiele firm zainteresowanych wydawaniem swoich pieniędzy na terenie krajowych stref zamieniło je wtedy na uprzywilejowane obszary w Czechach i na Węgrzech. Przez pół roku SSE próbowały zachęcać tych inwestorów, którzy nie zdążyli jeszcze przenieść się do naszych sąsiadów.

Od początku stycznia zezwolenia na inwestowanie na terenie 15 krajowych stref dostało 70 przedsiębiorców. W ciągu niespełna sześciu miesięcy wielu strefom udało się pozyskać więcej nowych firm niż w ciągu całego ubiegłego roku. Nowi inwestorzy planują zainwestować 675 mln zł. Jest to suma minimalnych deklaracji wymaganych do uzyskania zezwolenia. Rzeczywista kwota nakładów może być nawet kilka razy wyższa.

Katowicka SSE liderem

— W tym roku wydaliśmy już osiem nowych zezwoleń. Znaleźliśmy prawie dwa razy więcej inwestorów niż w 1999 roku — mówi Anna Jaworska ze Starachowickiej SSE.

Najwięcej nowych zezwoleń wydała strefa katowicka. Jest to największy pod względem wielkości inwestycji i deklaracji zatrudnienia obszar zwolnień podatkowych w Polsce. Do końca roku zarząd strefy zamierza wyłonić jeszcze co najmniej 10 inwestorów.

— Ten rok jest prawie tak dobry jak — najlepszy do tej pory — 1998 rok. Drugie półrocze może przynieść jeszcze lepsze wyniki — mówi Włodzimierz Żak, szef marketingu w Katowickiej SSE.

Zarząd katowickiej strefy liczy, że w tym roku zaangażowanie kapitałowe inwestorów może się zwiększyć nawet o 2 mld zł.

Jeszcze pół roku

Strefowi negocjatorzy chcą w ciągu najbliższych sześciu miesięcy znaleźć jak najwięcej nowych inwestorów. Od nowego roku zmieniają się zasady udzielania pomocy finansowej z publicznych środków. Inwestorzy mają korzystać z pewnych ulg, ale ich wysokość będzie określana dla regionu — a nie tylko dla specjalnej strefy — i będzie różna dla każdego wyznaczonego obszaru.

— Na szczęście jesienią rośnie zainteresowanie inwestorów, a przygotowywane zmiany prawne mobilizują przedsiębiorców do szybszego podejmowania decyzji — tłumaczy Dorota Lombardi z Łódzkiej SSE.

Nowe przetargi

Wkrótce po cztery nowe przetargi rozstrzygną strefy: łódzka, legnicka i kamiennogórska. Po 10 partnerów chcą wprowadzić na swój obszar zarządy stref: krakowskiej, warmińsko-mazurskiej i tarnobrzeskiej, minimum 5 nowych firm przybędzie do Kostrzyńsko-Słubickiej SSE. Potencjalni inwestorzy nie tyle boją się zmiany w przepisach, ile raczej braku spójności między nowymi aktami prawnymi. Do wejścia w życie znowelizowanej ustawy o SSE potrzebne są odpowiednie rozporządzenia do ustawy o pomocy publicznej. Dokument jest na ukończeniu, ale przepisów wykonawczych nadal brak. Jeśli zaś nie zostaną przygotowane na czas — podobnie jak rozporządzenia do ustawy o SSE — na początku 2001 roku strefy czeka martwy okres bez wprowadzania nowych inwestorów. Od 1 stycznia stare zasady będą już bowiem nieaktualne, a nowe nie będą mogły być stosowane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane