Stabilizuje się sytuacja na rynku najmu

Emmerson
opublikowano: 18-01-2012, 13:45

W grudniu warszawiacy najchętniej wynajmowali mieszkania w Wilanowie. Dużym zainteresowaniem, już tradycyjnie, cieszył się także Mokotów.

Na brak chętnych nie mogli też narzekać właściciele wynajmujący swoje nieruchomości w Śródmieściu pomimo tego, że  w tej dzielnicy zazwyczaj trzeba liczyć się z wyższą opłatą niż w pozostałych rejonach stolicy.

Zdaniem agencji Emmerson stabilizuje się sytuacja na rynku wynajmu mieszkań.
Zdaniem agencji Emmerson stabilizuje się sytuacja na rynku wynajmu mieszkań.
None
None

Krakusi najczęściej wybierali Dębniki, choć jak zwykle popularne było również Podgórze.
We Wrocławiu już od dłuższego czasu bezdyskusyjnie prym wiodą Krzyki.
W porównaniu do zestawienia za październik i listopad w grudniu zwiększyła się średnia powierzchnia mieszkania wynajmowanego w Warszawie. W tym samym czasie uległa ona obniżeniu zarówno dla Krakowa, jak i Wrocławia. Jeżeli chodzi o przeciętną liczbę pokoi, z których składały się najmowane lokale, to zwiększyła się ona w stolicy i Wrocławiu, a zmniejszyła w grodzie Kraka. Najważniejszą informacją płynącą z grudniowych danych jest jednak wzrost średnich cen ofertowych i transakcyjnych w Krakowie i Warszawie. Taki rozwój wypadków może oznaczać, że sytuacja wraca do równowagi po „dołku”, jaki miał miejsce na przestrzeni wcześniejszych dwóch miesięcy.

Należy podkreślić, że zaobserwowane zmiany stanowią naturalną kolei rzeczy na rynku najmu. Co roku we wrześniu w głównych miastach ze względu na zbliżający się rok akademicki mieszkania „wynajmują się” na pniu, a średnie stawki osiągają roczne maksima. W kolejnych miesiącach zazwyczaj dochodzi do zmiany w drugą stronę. Właściciele, którym nie znaleźli najemców na swoje lokale, aby przyciągnąć chętnych muszą znacznie obniżyć swoje wymagania finansowe. Z kolei w grudniu, bądź też na początku nowego roku sytuacja zaczyna się stabilizować. Z czym mamy do czynienia obecnie.

W ostatnim miesiącu 2011 r. w rozpatrywanym gronie trzech miast najemcy najwięcej mogli wynegocjować we Wrocławiu. Wynika to z faktu, że odnotowany tam został wzrost przeciętnej stawki ofertowej za najem mkw. powierzchni, przy jednoczesnej obniżce stawki transakcyjnej w porównaniu z wcześniejszym okresem.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emmerson

Polecane