Stabilna sesja ze słabym funtem w tle

Sebastian Trojanowski, Doradca inwestycyjny Noble Securities
opublikowano: 12-03-2013, 20:56

We wtorek rynki nie zostały zaskoczone i sesja przebiegała w spokojnej atmosferze. Nie dotyczy to inwestorów na rynku funta, których zaskoczyły mocno negatywne dane o produkcji przemysłowej.

Zgodnie z oczekiwaniami dynamika inflacji HICP w Niemczech spadła do 1,8 proc. r/r, co jest najniższym odczytem od listopada 2010 r. i w połączeniu ze słabszymi zeszłotygodniowymi danymi odnośnie koniunktury w przemyśle wzbudziło to spekulacje o możliwości obniżki stóp przez EBC w kwietniu. Jednakże, bardziej prawdopodobne jest, że członkowie Rady zdecydują się poczekać nowsze dane, gdyż za nami dopiero pierwsza porcja tegorocznych odczytów makro z Niemiec, które także mogą ulec jeszcze rewizjom.

Podobnie jak w poniedziałek, kalendarz makroekonomiczny nie obfitował w publikacje, lecz największą uwagę przykuły najnowsze dane o kondycji brytyjskiego przemysłu. Produkcja przemysłowa wykazała ujemną dynamikę na poziomie -1,2 proc. m/m (0,1 proc. m/m prog), podobnie jak dynamika przetwórstwa przemysłowego (-1,5 proc. m/m wobec 0 proc. prog). W dół zrewidowane zostały także odczyty za grudzień. Takie informacje z pewnością wywierają dodatkową presję na członków MPC w kwestii zwiększenia skali luzowania ilościowego. Ponadto, zwiększyło się także prawdopodobieństwo, że gospodarka Wielkiej Brytanii wejdzie w trzecią recesję w ciągu ostatnich 4 lat (IV kwartał 2012 r. przyniósł spadek PKB o 0,3 proc. k/k).

Naturalnie, powyższe doniesienia dostarczyły negatywnego impulsu do notowań funta. Kurs GBP/USD wciąż próbuje znaleźć dno, gdyż w czasie sesji zniżkował do nowego minimum 1,4830 USD. Wartość funta spada piąty tydzień z rzędu, a od początku roku zniżka sięgnęła niemal 13 centów w stosunku do dolara. W ujęciu technicznym, trend spadkowy jest wspierany sygnałem sprzedaży z tytułu wybicia z szerokiej, trwającej od 2010 r. konsolidacji. Wszelkie próby korekty jak dotąd były gwałtownie neutralizowane, więc pole do dalszej deprecjacji z pewnością jeszcze istnieje.

Na rynku EUR/USD przebicie 1,3015 USD pozwoliło jeszcze w poniedziałek na zwyżkę, lecz dopiero podczas dzisiejszej sesji ruch nabrał dynamiki i przetestowany został poziom 1,3075 USD. Jednakże, od tego poziomu kurs gwałtownie się odbił i wrócił do punktu wyjścia, czyli okolic 1,3015 USD. Tym samym, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest dalsze oscylowanie w szerokim przedziale wahań 1,2965-1,3075 USD, przy czym górne jego ograniczenie może zyskać na znaczeniu, gdyż w czwartek na tym poziomie znajdzie się główna linia trendu spadkowego.

Z kolei indeks WIG20 utrzymał się w wąskiej konsolidacji 2470-2500 pkt wpisując się dość neutralny obraz sesji w Europie. Negatywnie wyróżnia się DAX, gdzie trwa odejście od psychologicznych 8000 pkt, przy czym jego skala nie jest zbyt imponująca. Niemniej, kontynuacja tej tendencji zapewne zagrażałaby warszawskim indeksom. Tymczasem za oceanem pierwsze godziny sesji przebiegają w nieznacznie korekcyjnych nastrojach i indeks S&P 500 próbuje utrzymać poziom 1550 pkt.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Trojanowski, Doradca inwestycyjny Noble Securities

Polecane