Stagnacja ubóstwa we Włoszech

opublikowano: 19-06-2019, 17:03

Liczba Włochów żyjących w ubóstwie uległa stagnacji, po tym jak rosła przez trzy kolejne lata przed wprowadzeniem nowego narzędzia wspierania dochodów.

Na koniec 2018 r. w ubóstwie absolutnym żyło ponad 5 milionów Włochów. To o  18 tys. mniej niż w 2017 r., wynika z danych agencji statystycznej Istat. Stanowi to 8,4 proc. całkowitej populacji Włoch wynoszącej około 60 mln osób.

Mimo to liczba Włochów żyjących w skrajnym ubóstwie pozostaje trzy razy wyższa niż w 2006 r.,zanim kraj przeszedł podwójną, rekordową recesję.

 Osoba jest klasyfikowana jako żyjąca w absolutnym ubóstwie, gdy nie może pozwolić sobie na koszyk dóbr i usług niezbędnych do akceptowalnego poziomu życia. Liczba włoskich gospodarstw domowych żyjących w skrajnym ubóstwie wzrosła natomiast o 44 tys. do ponad 1,8 miliona w ubiegłym roku.

Rządowy program wspierany przez antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd, mający na celu rozdzielenie gotówki wśród najbiedniejszych obywateli kraju, rozpoczął się w kwietniu, a prawie jedna trzecia wniosków pochodziła z Kampanii i Sycylii, dwóch najbiedniejszych regionów Włoch. Istat potwierdził, że wskaźniki ubóstwa są wyższe na południu i w większych miastach.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy