Stalexport jest znów na fali

Sebastian Gawłowski
13-05-2002, 00:00

Ostatnia sesja minionego tygodnia zdecydowanie należała do Stal- exportu. Na otwarciu za jeden walor płacono jeszcze zaledwie 2,05 zł. Gracze czekali na decyzję obligatariuszy w sprawie zmiany warunków emisji. Pozytywne dla spółki rozstrzygnięcie spowodowało skok kursu nawet do 2,49 zł. Gwałtownej zwyżce towarzyszył najwyższy od stycznia wolumen obrotu. Ostatecznie kurs ustalił się na poziomie 2,40 zł.

Podczas gdy na warszawskim parkiecie handlowano walorami spółki, w Londynie odbywało się zgromadzenie obligatariuszy firmy. Wierzyciele głosowali w sprawie zmiany na niekorzystne dla nich warunki emisji papierów dłużnych. Ich negatywna decyzja mogła doprowadzić giełdowego emitenta do bankructwa.

Wszystko potoczyło się jednak po myśli firmy kierowanej przez Emila Wąsacza. Obligatariusze głosowali za propozycjami, które oznaczają redukcję 40 proc. wartości obligacji, skonwertowanie 35 proc. na akcje nowej emisji Stalexportu i wypłatę 25 proc. w gotówce.

Kurs akcji katowickiej spółki znajduje się w tren- dzie spadkowym od ponad dwóch lat. O drastycznej skali przeceny i utracie zaufania inwestorów świadczy fakt, że ubiegły rok spółka rozpoczynała z wyceną rynkową na poziomie 18 zł. Tymczasem zaledwie dziesięć miesięcy poźniej kurs walorów Stalexportu otarł się o psychologiczny poziom 1 zł. Jedynie końcówkę ubiegłego roku gracze mogli zaliczyć do udanych. Spółka znalazła się w gronie faworytów spekulantów. W efekcie decyzja WZA o przedłużeniu istnienia spółki wystarczyła, aby aktywni gracze podbili kurs do 4,5 zł. Była to jednak jedynie przerwa w bessie. Trend spadkowy zniósł w tym roku wartość akcji ponownie w okolice 2 zł. Jeżeli za przyjęciem propozycji przez obligatariuszy w najbliższym czasie nie pójdą dalsze konkretne decyzje, sprzedający ponownie przejmą kontrolę nad rynkiem akcji Stalexportu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Stalexport jest znów na fali