Stalexportowi już nie brak pieniędzy

MT
opublikowano: 25-02-2008, 00:00

Spółka ma nadpłynność, ale jej akcjonariusze nie mogą liczyć w tym roku na dywidendę.

Spółka ma nadpłynność, ale jej akcjonariusze nie mogą liczyć w tym roku na dywidendę.

Stalexport Autostrady (SA, d. Stalexport) po trudnej restrukturyzacji i długim balansowaniu na skraju upadku najwyraźniej wychodzi na prostą. Do końca tego miesiąca ostatecznie sfinalizuje sprzedaż części zajmującej się handlem stalą Złomreksowi. Na konto SA wpłynęło 8 stycznia ponad 100 mln zł z tego tytułu, a 29 lutego trafi kolejna transza 38,7 mln zł.

— Po kilku latach po raz pierwszy mogę powiedzieć, że spółka ma nadpłynność finansową — podkreśla Emil Wąsacz, prezes SA.

28 lutego ujawni wyniki finansowe za ubiegły rok. Prezes nie chce wcześniej ich podać. Będzie dywidenda?

— Nie mamy takich planów — mówi prezes Wąsacz.

Na 28 marca zaplanowano walne — w programie skwitowanie dla zarządu, być może zmiany w radzie nadzorczej.

W związku z dobrą sytuacją finansową zarząd zastanawia się, czy nie spłacić przed terminem dwóch ostatnich rat z układu. Ze starych długów zostało już tylko rozliczenie z państwem z tytułu gwarancji dla Huty Ostrowiec.

— W latach 2008-14 mamy zapłacić skarbowi w ratach 78 mln zł — dodaje Emil Wąsacz.

Sytuację spółki poprawiło pozyskanie w 2007 r. włoskiego inwestora. Atlantia jest jednym z największych graczy w europejskim biznesie autostradowym. 18 stycznia wniosła ona 56,24 akcji SA do swojej spółki zależnej Autostrade per Italia.

— SA ma dobre perspektywy, ale jego przyszłość zależy od tego, czy i jakie wygra przetargi na budowę i eksploatację autostrad — ocenia Maciej Bobrowski, analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

SA startuje wraz z właścicielem i Polimeksem-Mostostalem w trzech kluczowych przetargach na budowę i eksploatację trasy A4 Stryków — Konotopa k. Warszawy wartości ponad 1 mld EUR. W maju rozstrzygnięcie przetargu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MT

Polecane