Stanowczość eksporterów wymusza wzrost cen ropy

Maciej Zbiejcik
16-11-2000, 00:00

Stanowczość eksporterów wymusza wzrost cen ropy

Krótko trwała radość konsumentów z przeceny, która nastąpiła na rynku paliw. Wystarczyło, że świat obiegła wiadomość o pozostawieniu przez OPEC produkcji ropy na dotychczasowym poziomie, a ceny ropy i jej produktów zaczęły rosnąć.

RÓWNIEŻ nasz rynek szybko zareagował na światowe trendy. Zarówno PKN Orlen, jak też Rafineria Gdańska podniosły ceny oleju napędowego odpowiednio o 60 i 90 zł/t.

JESZCZE w ubiegłym tygodniu wydawało się, iż rysuje się wyraźna tendencja spadkowa notowań paliw. Jednak sytuację zakłóciło ostatnie posiedzenie przedstawicieli OPEC, a w szczególności decyzje, które na nim zapadły. Brzemienny w skutki okazał się zamiar niezwiększania wydobycia ropy. Po tej informacji kurs ropy ruszył w górę.

SPECJALISTÓW nieco dziwi takie zachowanie przedstawicieli OPEC. Do tej pory ta organizacja przestrzegała reguł, które zakładały, że na wypadek utrzymywania się przez 20 kolejne dni giełdowych ceny ropy powyżej 28 USD za baryłkę, zwiększona zostanie automatycznie produkcja ropy o 500 tys. baryłek dziennie. Przy spadku cen poniżej 22 USD przez 10 dni giełdowych obowiązywała odwrotna formuła. Gdyby ceny ropy utrzymały się na dotychczasowym poziomie, to pod koniec listopada mechanizm widełek cenowych ponownie byłby przekroczony. Jednak eksporterzy z OPEC nie chcieli wypowiadać się, czy ten mechanizm nadal będzie obowiązywał.

TYMCZASEM w 2000 roku OPEC już czterokrotnie podnosił poziom wydobycia ropy. W sumie dało to wzrost o 3,7 mln baryłek dziennie. Także producenci ropy spoza tej organizacji zwiększyli produkcję tego surowca. W tym przypadku było to powiększenie wydobycia o 1,5 mln baryłek dziennie.

NA KOLEJNE ruchy ze strony eksporterów z OPEC przyjdzie poczekać kilka tygodni. Następne posiedzenia tej organizacji zaplanowano na 17 stycznia i 16 marca 2001 roku. Podczas styczniowego spotkania członkowie organizacji zadecydują, czy obciąć dostawy ropy, gdy spadnie zapotrzebowanie na nią na półkuli północnej. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, że w drugim kwartale 2001 roku popyt na ropę z OPEC spadnie o 2 mln baryłek dziennie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Stanowczość eksporterów wymusza wzrost cen ropy