Stanowiska partii ws. wycofania z TK ustawy górniczej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-11-2005, 18:58

Kluby SLD, LPR, Samoobrony i PSL pozytywnie oceniają wtorkową decyzję premiera Kazimierza Marcinkiewicza (PiS) o wycofaniu z Trybunału Konstytucyjnego ustawy o emeryturach górniczych. Krytykuje ją natomiast PO.

Kluby SLD, LPR, Samoobrony i PSL pozytywnie oceniają wtorkową decyzję premiera Kazimierza Marcinkiewicza (PiS) o wycofaniu z Trybunału Konstytucyjnego ustawy o emeryturach górniczych. Krytykuje ją natomiast PO. 

    "Podjąłem decyzję o wycofaniu ustawy górniczej z Trybunału Konstytucyjnego" - powiedział Marcinkiewicz dziennikarzom. W jego opinii, koszty ustawy wyniosą kilkanaście miliardów zł, a nie 70 mld zł, jak wcześniej podawano.

    "To dobra i mądra decyzja" - ocenił wicemarszałek Sejmu Marek Kotlinowski (LPR). Jego zdaniem, oszczędności w budżecie państwowym nie mogą determinować decyzji w tak ważnym obszarze, jak zabezpieczenie emerytalne. "Jest to +prezent+ pana premiera, który zbiega się ze świętem górników" - powiedział PAP wicemarszałek Sejmu. Jak dodał, wcześniejsze emerytury dla górników nie będą wypłacane "czyimś kosztem".

    "SLD uważa za potrzebną ustawę o emeryturach górniczych" - tak decyzję premiera Marcinkiewicza skomentował sekretarz generalny Sojuszu Grzegorz Napieralski. Jak powiedział, "SLD popierał od początku tę ustawę i zabiegał u prezydenta o jej podpisanie".

    Prezes PSL Waldemar Pawlak powiedział PAP, że wycofanie z TK ustawy o emeryturach górniczych to "bardzo dobry ruch". Dodał jednak, że rząd powinien jak najszybciej "generalnie" uregulować kwestię emerytur dla osób pracujących w najcięższych warunkach.

    Również w opinii wiceprzewodniczącego Samoobrony Krzysztofa Filipka, decyzja premiera była "dobra i pozytywna". Jak dodał, dobrze się stało, że rząd i PiS dotrzymali słowa i wycofali z TK ustawę o emeryturach. "Źle by było, gdyby premier Marcinkiewicz co innego robił, a co innego mówił. Na szczęście premier dotrzymał słowa" - podkreślił Filipek w rozmowie PAP.

    Decyzję Marcinkiewicza skrytykował natomiast Zbigniew Chlebowski, jeden z ekspertów ekonomicznych PO. "Ustawa faworyzuje jedną grupę zawodową. Premier powinien jak najszybciej przesłać do Sejmu projekt ustawy o emeryturach pomostowych, gdzie rozstrzygnięte będą kwestie dotyczące wszystkich grup zawodowych, a nie tylko górników" - argumentował. "Decyzja ta w krótkiej perspektywie będzie skutkowała ogromnymi wydatkami dla budżetu i zaburzeniami całego systemu emerytalnego. Jest bardzo niebezpieczna dla finansów publicznych" - ocenił Chlebowski.

    Ustawę o emeryturach górniczych Sejm uchwalił w lipcu, a do TK skierował ją premier Marek Belka. Podpisana przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego ustawa przedłuża prawa górników do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę po przepracowaniu 25 lat pod ziemią, bez względu na wiek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane