Stanowisko

jaz
opublikowano: 05-08-2005, 00:00

Ta ustawa naprawdę jest bardzo szkodliwa

Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) przekazała do prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego apel o zawetowanie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy Karta nauczyciela. KIG uważa, że jest to jedna z bardziej szkodliwych dla polskiego budżetu, rozwoju gospodarczego i spadku bezrobocia ustaw, które Sejm przyjął w ostatnich latach. Ustawa została przyjęta w pośpiechu, bez odpowiedniej analizy jej zapisów, a co za tym idzie posiada szereg niejasności i niedociągnięć:

- Ustawa nie zawiera rozwiązań dla tych górników, którzy są członkami otwartych funduszy emerytalnych, a mogą w przyszłości nabyć prawo do emerytury górniczej. Jest to dyskryminacja znacznej grupy górników.

- Zwiększone koszty wypłat z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych będą w całości pokrywane z dotacji budżetowej. Oznacza to, że dodatkowe wydatki z budżetu państwa do 2020 r. mogą łącznie osiągnąć astronomiczną kwotę 70 mld zł.

- Skutkiem wprowadzonych rozwiązań będzie zwiększenie wydatków publicznych na cele emerytalne w średnim okresie o blisko 0,35 proc. PKB rocznie, co jest równorzędne ze zwiększeniem deficytu budżetowego o taką kwotę.

- Innym rozwiązaniem jest finansowanie zobowiązań, wynikających z uchwalonej ustawy, poprzez podniesienie podatków lub składek na ubezpieczenie emerytalne. Może to skutkować negatywnymi konsekwencjami dla rozwoju gospodarczego oraz wzrostem bezrobocia.

KIG uważa, że problem emerytur pomostowych powinien być rozwiązany przez parlament następnej kadencji i powinien dotyczyć emerytur wielu grup zawodowych, a nie tylko górników. Według KIG w przeddzień wyborów prezydenckich i parlamentarnych należy się oprzeć na rzeczowych merytorycznych argumentach, a nie na propagandzie wyborczej dla określonej grupy społecznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: jaz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Stanowisko