Czytasz dzięki

Start-upy chcą zmian i wsparcia

  • Marta Bellon
opublikowano: 23-04-2015, 00:00

Startup Poland zaprezentował listę postulatów. Ich realizacja ma popchnąć rozwój technologicznych firm na nowe tory.

Kilkudziesięciu przedsiębiorców z szybko rozwijających się małych i średnich firm technologicznych przez cztery miesiące debatowało nad ograniczeniami hamującymi rozwój młodych projektów biznesowych w Polsce i rozwiązaniami, które ten rozwój przyspieszą. Efekt tych prac — w formie deklaracji programowej — przedstawiła wczoraj na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach reprezentująca ich fundacja Startup Poland.

Organizacja deklaruje, że jej celem jest usuwanie wspomnianych barier, wspieranie krajowych i europejskich inicjatyw prawnych i rynkowych wycelowanych w rozwój przedsiębiorczości technologicznej, a także rozwój infrastruktury finansowania start-upów. Postuluje m.in. stworzenie zachęt podatkowych dla aniołów biznesu i zwiększenie liczby nowoczesnych mechanizmów inwestycyjnych.

Opowiada się za prostymi procedurami dla zagranicznych inwestorów i większą skutecznością i dostępnością unijnych pieniędzy. Apeluje o debatę nad przepisami sprzyjającymi zatrudnianiu specjalistów spoza Unii Europejskiej oraz zachęcającymi przedsiębiorców spoza Polski do zakładania start-upów w naszym kraju, a także o infrastrukturę przyjazną tej społeczności, w tym udostępnienie tzw. otwartych danych przez instytucje publiczne.

Start-upy wkraczają na polityczne salony. W ostatnich tygodniach przedstawiciele tej społeczności gościli u prezydenta Komorowskiego i na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, gdzie ze Startup Poland spotkał się m.in. minister pracy i polityki społecznej. Eliza Kruczkowska, prezes fundacji, zwraca uwagę, że w debacie publicznej i rządowych dokumentach na temat priorytetów rozwojowych często pojawia się stwierdzenie, że Polska potrzebuje nowych, stabilnych miejsc pracy.

Według niej to właśnie polscy przedsiębiorcy z branż innowacyjnych mają największy potencjał, by zaoferować polskim pracownikom wysokiej jakości etaty, odporne na wahania koniunktury. Fundacja liczy na to, że w realizacji części postulatów pomocna okaże się powstała niedawno Koalicja na Rzecz Polskich Innowacji, która zamierza działać na rzecz wytworzenia w naszym kraju odpowiednich warunków do powstawania innowacji, ich komercjalizacji, współpracy środowisk biznesowych i naukowych oraz tworzenia nowych innowacyjnych firm, w tym start-upów.

Powołali ją: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, PwC, Intel, Startup Poland, Gdański Park Naukowo-Technologiczny, Konfederacja Lewiatan oraz Kancelaria Wardyński i Wspólnicy. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane