Start-upy przyspieszą z nowinkami

opublikowano: 08-05-2019, 22:00

Już ponad 40 młodych spółek technologicznych rozwija swoje pomysły w akceleratorach uruchomionych przez PARP.

Mali, innowacyjni gracze znajdują się w kręgu zainteresowań dużych firm. We współpracy maluchów z gigantami pomagają granty. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) prowadzi trzy konkursy dotacyjne, których celem jest rozwijanie niesztampowych projektów małego biznesu. Każda obiecująca spółka ma szansę na dofinansowanie w wysokości kilkuset tysięcy złotych.

Rządowa agencja jest organizatorem m.in. naboru z działania 2.5 POIR („Programy akceleracyjne”). Bierze w nim udział dziesięciu operatorów, których zadaniem jest rozkręcenie rodzimych start-upów. Pomagają młodym spółkom testować nowatorskie rozwiązania i zwiększać skalę ich działania. W puli jest 130 mln zł. PARP szacuje, że ze wsparcia skorzysta co najmniej 400 małych graczy. Każdy z nich może powalczyć o dofinansowanie w wysokości 250 tys. zł. Co ważne, nie muszą mieć wkładu własnego. Granty sfinansują projekty związane z rozwojem technologii i przygotowaniem ich do wdrożenia. Młodzi przedsiębiorcy mogą przeznaczyć dotacje na zakup usług prawnych, księgowych i doradczych. Muszą jednak liczyć się z tym, że będą skrupulatnie rozliczani z zadań wyznaczonych przez akceleratory, w tym tzw. kamieni milowych zaplanowanych w projektach.

Przełomowe zlecenia

Choć rodzimy rynek elektromobilności dopiero raczkuje, PARP nie wahała się uruchomić konkursu z dotacjami na rozwój start-upów w tej branży. Firma doradcza techBrainers — wybrana w naborze „Elektro ScaleUP” — pomaga maluchom zdobyć przełomowe zlecenia i wdrożyć innowacyjne rozwiązania elektromobilne. Młodespółki mogą liczyć też na wsparcie ekspertów funduszu Larg, Synerise, a także dużych przedsiębiorstw, takich jak Tauron, PKN Orlen, Carrefour czy Siemens. Kolejna tura naboru wniosków ruszy na początku sierpnia i będzie trwała miesiąc. Stawką w konkursie jest grant w wysokości 550 tys. zł. Nie jest wymagany wkład własny. Przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć dofinansowanie na rozwój nowatorskich rozwiązań i przygotowanie ich do wdrożenia, a także na zakup usług prawnych, księgowych i doradczych.

Budżet konkursu wynosi 10 mln zł. To pozwoli na wdrożenie 23 pionierskich technologii.Do programu zakwalifikowały się już start-upy, które prowadzą projekty dotyczące m.in. przemysłowego internetu rzeczy w infrastrukturze ładowania pojazdów elektrycznych. Oprócz tego są przedsięwzięcia dotyczące wykorzystania blockchainu w sektorze elektromobilności i powstania systemu długoterminowego wynajmu rowerów elektrycznych.

Zagraniczne talenty

PARP chce skłonić zagraniczne start-upy do rozwijania niebanalnych pomysłów w naszym kraju. Młodzi przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do sześciu akceleratorów wyspecjalizowanych w różnych branżach. Każdaspółka ma szansę na grant w wysokości 250 tys. zł. Dzięki programowi Poland Prize z biznesem w Polsce wystartowały już 24 zagraniczne start-upy. Granty pokryją koszty projektów związanych z rozwojem produktów oraz usług prawnych, księgowych i doradczych. Nabór jest wciąż otwarty. Majową turą konkursu zainteresowane są start-upy z 50 krajów z całego świata, od Chin po Chile. Mile widziane są spółki działające w takich branżach, jak fintech, IT/ICT, biotechnologiczna, technologii medycznych, budowlana i transportowa.

Sprawdź program warsztatu "Rozwój produktów i usług", 27 czerwca 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy