Startuje 40 proc. mniej budów

Anna Pronińska
opublikowano: 28-04-2009, 00:00

Deweloperzy coraz mniej budują — takie wnioski płyną z danych GUS. Budowlany honor ratują klienci indywidualni.

Deweloperzy coraz mniej budują — takie wnioski płyną z danych GUS. Budowlany honor ratują klienci indywidualni.

Nie ma dobrych wieści z sektora mieszkaniowego. Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), w I kwartale o 13,8 proc. r/r spadła liczba wydanych zezwoleń na budowę mieszkań (do 43,6 tys.). Dużo gorzej wyglądają dane o liczbie lokali, których budowę rozpoczęto od stycznia do marca. Ich liczba wyniosła zaledwie 23,5 tys., o 38,4 proc. mniej niż w tym samym czasie w 2008 r.

— Wyniki pokazujące wzrost liczby oddawanych mieszkań i jednocześnie spadek rozpoczynanych nie są zaskoczeniem. Sytuacja w budownictwie mieszkaniowym będzie wykazywać tendencje spadkowe co najmniej do jesieni tego roku. Dane GUS po I kwartale 2009 r. pokazują rosnącą podaż nowych mieszkań (o 18 proc. więcej oddanych do użytku r/r). To rezultat głównie oddawanych mieszkań deweloperskich (o 33 proc. więcej niż w I kwartale 2008 r.), których budowę rozpoczęto dwa-trzy lata temu w fazie boomu mieszkaniowego — komentuje Agnieszka Grabowiecka-Łaszek z PKO BP.

Obecne problemy ze sprzedażą i finansowaniem mieszkań przekładają się na ograniczanie rozpoczynania nowych projektów. Ilustruje to spadek liczby lokali, których budowę rozpoczęto.

— Dostosowujemy się do sytuacji rynkowej — uważa Agnieszka Grabowiecka-Łaszek.

Dane GUS nie były niespodzianką również dla Moniki Dybciak z BGŻ.

— Spadek zarówno pozwoleń na budowę, jak i liczby nowo rozpoczętych inwestycji w I kwartale 2009 r. oraz w każdym z trzech miesięcy osobno jest istotny. Już od IV kwartału 2008 r. firmy deweloperskie zapowiadały ograniczanie inwestycji, które jest konsekwencją spowolnienia gospodarczego i kryzysu finansowego silniej oddziałującego na sektor budowlany. Można domniemywać, że skala spadków będzie większa, choćby ze względu na długi czas między złożeniem wniosku a wydaniem pozwolenia i rozpoczęciem budowy — uważa analityk.

Jej zdaniem, tendencję spadkową pokażą kolejne miesiące.

W morzu negatywnych informacji pozytywnie wyróżniają się dane o aktywności klientów indywidualnych. Po pierwszym kwartale liczba wydanych pozwoleń (23,3 tys.) jest na takim samym poziomie jak w takim samym okresie 2008 r. Jak przekonują eksperci, do inwestycji zachęcają ich taniejące materiały budowlane.

669,1

tys.

Tyle mieszkań znajdowało się pod koniec marca w budowie. To o 1,7 proc. mniej niż

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu