State Street ma 500 wolnych miejsc

MAG
opublikowano: 20-01-2011, 00:00

Gdy wchodzili do Polski w 2007 r., mówili o 330 etatach. Dziś w krakowskim biurze pracuje 800 osób. Rekrutacja trwa.

Gdy wchodzili do Polski w 2007 r., mówili o 330 etatach. Dziś w krakowskim biurze pracuje 800 osób. Rekrutacja trwa.

Biuro State Street w Krakowie to nie jest typowe centrum usług. Notowana na NYSE spółka, która w Polsce pojawiła się nieco ponad trzy lata temu, świadczy usługi księgowe dla funduszy inwestycyjnych, jak wycena jednostki, wycena aktywów czy instrumentów pochodnych. Ten rynek rozwija się w Europie bardzo dynamicznie. Na razie krakowskie biuro State Street nie ma polskich klientów.

Jest jak rosnąć

— Zaczęliśmy od 70 osób w 2007 r. Dziś pracuje tu 800, a rekrutacja trwa. State Street nieustannie powiększa udział w europejskim rynku, a biuro w Krakowie dynamicznie się rozwija, tworząc miejsce pod nowy biznes — mówi Marcin Tchórzewski, wiceprezes State Street w Polsce.

Nie chce ujawnić, ile osób może docelowo pracować w Polsce. Gdy firma ubiegała się o grant inwestycyjny, była mowa o 334 etatach. Dziś ma dwa biura, w których łącznie jest miejsce dla 1300 pracowników. Dla porównania: w Irlandii w kilku biurach State Street pracuje 2 tys. osób, podobnie w Wielkiej Brytanii, w Luksemburgu jest ich ponad 700.

Koledzy po fachu

Firma w Polsce wykształciła kilkudziesięciu menedżerów — to osoby, które zaczynały karierę niecałe cztery lata temu i awansowały, zastępując zatrudnianych początkowo na wyższe stanowiska pracowników State Street ściąganych z zagranicy. Było to konieczne, bo niewiele firm w Polsce prowadzi podobną działalność. Obsługą funduszy inwestycyjnych zajmują się wybrane banki, m.in. Citibank czy Paribas.

— Początkowo w Polsce było niewiele osób z doświadczeniem w naszej branży. Dlatego zaczęliśmy od prostych funduszy, których obsługę firma przenosiła do Polski z innych biur. Dziś, gdy nasze doświadczenie wzrosło, obsługujemy bardzo złożone fundusze inwestycyjne i przybywa usług, które od razu trafiają do Krakowa — opowiada Marcin Tchórzewski.

Wkrótce do Polski wejdzie największy konkurent State Street w Irlandii — Bank of New York Mellon. "PB" informował pod koniec ubiegłego roku, że amerykańska firma, która ma dziś biuro we Wrocławiu, myśli o poważnym rozwoju w Polsce. W grę wchodzą Kraków, Wrocław i Gdańsk.

Firma State Street została założona w 1792 r. Ma w 25 krajach 29 tys. pracowników, którzy obsługują ponad 100 rynków. Koncern z siedzibą w Bostonie zarządza aktywami wartości 1,9 bln USD, a obsługiwane przez niego fundusze zarządzają aktywami wartymi 20,2 bln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu