Status quo Moody's wobec Polski

opublikowano: 10-09-2017, 22:00

Agencja ratingowa nie opublikowała raportu o wiarygodności kredytowej naszego kraju. Oznacza to brak zmian w ocenie i perspektywie.

Utrzymanie A2 z perspektywą stabilną dla zobowiązań długoterminowych — taki komunikat agencji Moody’s popłynął do Polski w piątek wieczorem wraz z informacją o braku aktualizacji ratingu naszego kraju. Decyzja jest zgodna z rynkowymi oczekiwaniami, a prawdopodobieństwo dokonania zmian było niewielkie, szczególnie w przypadku oceny.

Nota przyznana Polsce przez Moody's w porównaniu z wystawionymi przez dwie pozostałe duże agencje (Fitch Ratings i Standard & Poor's) jest najwyższa. Nieco więcej wątpliwości pojawiało się wobec możliwości dokonania korekty w górę w perspektywie, choć i tu rynkowy scenariusz zakładał status quo.

Nadzieje na miłe zaskoczenie — podwyższenie perspektywy ze stabilnej na pozytywną — podsycał jednak poniedziałkowy raport agencji. Wynikało z niego, że analitycy Moody's mocno uwierzyli w polską gospodarkę. Nie tylko podwyższyli prognozy wzrostu PKB na 2017 r. aż o 1,1 pkt. proc. (z 3,2 do 4,3 proc. r/r), ale także zrewidowali szacunki dotyczące deficytu finansów publicznych na ten rok — z 2,9 do 2,5 proc. PKB.

Uzasadnieniem było przy tym nie tylko zakładane przez nich przyspieszenie tempa wzrostu gospodarki (wówczas wskaźniki mierzone w relacji do PKB spadają z definicji), ale i „lepsza realizacja budżetu”. Ostatni raz Moody's korygował rating, a dokładniej perspektywę, w maju tego roku. Podniósł ją wówczas z negatywnej na stabilną. Ruch uzasadniał m.in. zmniejszeniem obaw o prowadzenie przez rząd nadmiernie ekspansywnej polityki fiskalnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Status quo Moody's wobec Polski