Status związku – to skomplikowane

Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
opublikowano: 13-07-2015, 09:27

Niedzielny szczyt liderów strefy euro ujawnił, że w relacjach Grecji z resztą bloku nic już nie zostało z wzajemnego zaufania, a niektóre kraje Eurolandu są otwarte na to, by Grecja spakowała się i na jakiś czas opuściła unię walutową. Mimo to dziś rano z Brukseli dobiegają sygnały, że strony osiągnęły porozumienie.

W momencie pisania tego komentarza nie znamy jeszcze szczegółów kompromisu, który miał zostać podjęty jednogłośnie. Według doniesień z weekendu ministrowie finansów strefy euro dali Grecji czas do środy na zatwierdzenie w parlamencie szeregu reform gospodarczych (cięcia emerytur, podwyżki podatków) w zamian za nowy trzyletni pakiet ratunkowy w wysokości do 86 mld EUR. Dodatkowym i bardzo kontrowersyjnym punktem porozumienia jest przekazanie do funduszu prywatyzacyjnego (umiejscowionego w Luksemburgu) „wartościowych aktywów” greckich o wartości 50 mld EUR. Jeśli Grecja nie będzie współpracować, może zostać tymczasowo wyproszona ze strefy euro. 

Euro traciło tylko wstępnie, a skala spadków była dużo mniejsza niż przy poprzednich dwóch otwarciach tygodnia. Awersja do ryzyka była tłumiona po pierwsze z powodu plotki, że ECB zgodził się odroczenie terminu spłaty przez Grecję 3,5 mld EUR, który pierwotnie przypada na 20 lipca. Po drugie trochę ukojenia dla ryzykownych aktywów przynosi trzeci dzień wzrostów na chińskiej giełdzie. I w reszcie po trzecie spokój na rynkach finansowych wynika z faktu, że nikt do końca nie wie, czy to już koniec greckiej sagi, czy tylko rozpoczynamy nowy akt tragedii i nikt nie chce w ciemno zakładać, czy ryzyko grexitu całkowicie zniknęło. Ostrożność inwestorów każe im trzymać się z boku, co ogranicza płynność rynku. Kolejne wieści z Brukseli pozostaną w centrum uwagi, przynosząc skoki kursów w obu kierunkach. Chociaż wolimy być po krótkiej stronie w EUR w relacji do walut G10, panująca zmienność zapowiada następny tydzień handlu przypominającego spacer po polu minowym.

Kalendarium makro na poniedziałek jest niemal puste, natomiast dalej w tygodniu mamy kilka publikacji z USA (sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, CPI), które mogą przemawiać na korzyść jastrzębi w Fed. W piątek prezes Yellen dalej pozostała otwarta na start podwyżek stóp procentowych jeszcze w tym roku, choć tempo podwyżek powinno być „stopniowe”. Więcej od Yellen otrzymamy w środę i czwartek podczas jej przesłuchań w Kongresie. Pod obserwacją pozostanie także rynek akcji w Chinach, choć wątpliwe jest, aby zatrzymanie spadków indeksów giełdowych osłabiło obawy o spowolnienie gospodarcze. Odczyt PKB za II kwartał w środę ma wskazać na pierwszy od 2009 r. wynik poniżej 7 proc. Na koniec komentarze związane z rozmowami dotyczącymi Iranu mogą targać rynkiem ropy i walut surowcowych.
 
 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

Polecane