Stawiaj na ziemię, giełdę i fundusze

Jacek Iskra
opublikowano: 13-03-2012, 00:00

Wybrane fundusze inwestycyjne i nieruchomości to według ekspertów banku BGŻOptima najciekawsze aktywa dla szukających zysku w 2012 r. Obligacje są dla tych, którzy cenią stabilność

Zespół BGŻOptima, ramienia banku BGŻ specjalizującego się w produktach oszczędnościowych i inwestycyjnych, prześledził, jakie aktywa dawały najlepsze zyski inwestorom w 2011 r., i przygotował zestaw propozycji na ten rok.

BGŻOptima wierzy w giełdę, ale radzi, by kapitał powierzyć sprawdzonym zarządzającym. Prognozuje też wzrost cen ziemi rolnej.

Grunt to inwestycja

W 2011 r. w Polsce doszło do znacznego wzrostu cen gruntów rolnych — aż o 13,3 proc. Była to więc jedna z najbardziej atrakcyjnych form lokowania kapitału. W tym samym czasie notowania indeksu WIG20 spadły o 22 proc.

— Jeśli przyjrzymy się historycznym danym z ostatnich siedmiu lat, widać, że ziemia rolna była jedną z najbardziej atrakcyjnych opcji. Zwrot z inwestycji w ziemię rolną w tym okresie jest imponujący, aż 203,2 proc. — mówi Michał Perłowski, ekspert ds. inwestycji w BGŻOptima.

Ten trend nie powinien zmienić się i w tym roku. Największe potencjalnie zyski czekają na inwestorów, którzy zakupią ziemię rolną i w wyniku przekwalifikowania gruntów będą mogli zaoferować mniejsze i bardziej dochodowe w sprzedaży działki budowlane.

Dochodowe mają szansę stać się również grunty, w pobliżu których w przyszłości oddawane będą nowe obiekty rekreacyjne czy drogi.

Akcje mają perspektywy…

Zdaniem ekspertów BGŻOptima, w nadchodzących miesiącach należy w dalszym ciągu liczyć się z podwyższoną zmiennością na rynkach akcji. Biorąc pod uwagę bieżącą sytuację rynkową oraz poziomy cenowe, istnieje duża szansa, by inwestycje w akcje w 2012 r. dały ponadprzeciętne stopy zwrotu.

„Ten rok postrzegany powinien być przez inwestorów jako dobry moment do stworzenia zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego, bazującego zarówno na instrumentach akcyjnych, jak i dłużnych, w proporcjach zgodnych z indywidualnym profilem ryzyka oraz przy założeniu dłuższego horyzontu inwestycyjnego” — podkreślą eksperci BGŻOptima.

Ich zdaniem, analiza fundamentalna polskich spółek daje nadzieję na zwyżki wartości akcji, o ile inne czynniki zewnętrzne nie obniżą atrakcyjności całego rynku.

…więc czas na fundusze

Najwięcej w ubiegłym roku stracili posiadacze jednostek funduszy akcyjnych. Z ponad 180 funduszy dodatnią stopę zwrotu wypracowało zaledwie 10, a w ponad 150 przypadkach straty były dwucyfrowe.

Perspektywy dla funduszy inwestycyjnych w 2012 r. są umiarkowanie pozytywne i uzależnione od sytuacji na światowych rynkach. Pozytywne rozstrzygnięcia w strefie euro powinny mieć wpływ na utrzymanie trendu wzrostowego na rynku akcji.

— Spodziewamy się, że główne indeksy GPW w 2012 r. wzrosną o około 12–15 proc. — mówi Michał Perłowski z BGŻOptima.

Zastrzega jednak, że nie oznacza to gwarancji osiągnięcia celów inwestycyjnych subfunduszy.

Mieszkania poczekają

Rok 2011 upłynął również pod znakiem ograniczonego popytu i spadku cen mieszkań. Ten rok zdaniem ekspertów BGŻOptima nie wróży znaczących zmian.

— Dane statystyczne mówią, że sprzedający, zarówno osoby prywatne, jak i deweloperzy, będą musieli dostosowywać swoje oczekiwania i ceny do możliwości kupujących — mówi Michał Perłowski.

Szanse na lepszy biznes mają ci, którzy chcą wynajmować mieszkania. Możliwy wzrost popytu na wynajmowane mieszkania zwiększy rentowność tej formy inwestycji w najbliższych kwartałach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Iskra

Polecane