Stawiamy na wiedzę i doświadczenie

Partnerem publikacji jest Mostostal Puławy S.A.
opublikowano: 10-02-2023, 12:50
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rozmowa z Tadeuszem Rybakiem, prezesem zarządu Mostostal Puławy S.A.

Tegoroczny laureat konkursu Gazel Biznesu, Mostostal Puławy S.A. od prawie 60 lat działa na polskim rynku w branży budownictwa przemysłowego. Powstanie przedsiębiorstwa jest związane z budową Zakładów Azotowych Puławy — tzw. Wielkiej Chemii. Do Grupy Mostostal Puławy należą również spółki Mezap i Energezap. Firma ma w swoim portfolio wiele kluczowych dla polskiej gospodarki projektów m.in. Most Świętokrzyski w Warszawie, czy Atlas Arena w Łodzi. Na temat codziennej działalności, a także wyzwań stojących przed spółką opowiedział w rozmowie z „Pulsem Biznesu” Tadeusz Rybak, prezes zarządu Mostostal Puławy S.A.

W naszej branży nie ma miejsca na „fuszerkę”. Zdajemy sobie sprawę, że budowa instalacji przemysłowych w branży chemicznej, czy energetycznej to wielka odpowiedzialność. Dlatego rzadko sięgamy po podwykonawców, raczej korzystamy z własnych specjalistów, do których mamy zaufanie i pewność, ponieważ dysponują oni odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem w swoich dziedzinach.Tadeusze Rybak, prezes zarządu Mostostal Puławy S.A.
W naszej branży nie ma miejsca na „fuszerkę”. Zdajemy sobie sprawę, że budowa instalacji przemysłowych w branży chemicznej, czy energetycznej to wielka odpowiedzialność. Dlatego rzadko sięgamy po podwykonawców, raczej korzystamy z własnych specjalistów, do których mamy zaufanie i pewność, ponieważ dysponują oni odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem w swoich dziedzinach.Tadeusze Rybak, prezes zarządu Mostostal Puławy S.A.

Czym się zajmuje Mostostal Puławy S.A., na jakie usługi mogą liczyć wasi klienci?

Naszą podstawową działalnością jest budownictwo przemysłowe w wielu kluczowych dla gospodarki branżach, takich jak energetyka, chemia czy ochrona środowiska. Historycznie jesteśmy najmocniej powiązani z przemysłem chemicznym – w 1964 r. zostaliśmy powołani w związku z budową Wielkiej Syntezy Chemicznej w Puławach i od tego czasu prowadzimy działalność w tym obszarze na terenie całej Polski. Naszymi przykładowymi projektami są m.in. instalacja do produkcji leków w Tarchominie oraz fabryka kauczuku w Oświęcimiu.

Działamy również w branży generalnego wykonawstwa. Mamy własną wytwórnię konstrukcji stalowych, która umożliwia nam tworzenie kluczowych elementów podczas budowy mostów, hal sportowych, centrów logistycznych, czy hal fabrycznych. Często mówimy, że w stali potrafimy wybudować wszystko. Jak wynika z naszej nazwy, budujemy także mosty. W swoim portfolio mamy największe mosty w kraju, m.in. Świętokrzyski i Siekierkowski w Warszawie, most im. Jana Pawła II w Gdańsku, a także mosty na takich rzekach jak Bug czy Pisa.

Nie zamykamy się jednak tylko na polski rynek. Od 25 lat jesteśmy obecni również na budowach zagranicznych. Głównie są to kraje Unii Europejskiej, Skandynawii oraz Wielka Brytania. Zajmujemy się głównie projektami z zakresu budownictwa energetycznego, a w szczególności budową instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych – czyli mówiąc potocznie spalarni śmieci.

Staramy się nadążać za dynamicznie zmieniającym się światem i rozwijać naszą działalność w kierunku innowacji. Obecnie budujemy fabrykę autobusów zasilanych wodorem w Świdniku. Jest to pierwsza tego typu budowla w Polsce i jedna z pierwszych na świecie.

Co w pana opinii jest czynnikiem, który zadecydował o waszych sukcesach na polskim i zagranicznym rynku?

Kluczowa jest dla nas jakość naszych usług – w naszej branży nie ma miejsca na „fuszerkę”. Zdajemy sobie sprawę, że budowa instalacji przemysłowych w branży chemicznej, czy energetycznej to wielka odpowiedzialność. Dlatego rzadko sięgamy po podwykonawców, raczej korzystamy z własnych specjalistów, do których mamy zaufanie i pewność, ponieważ dysponują oni odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem w swoich dziedzinach. O jakości naszej pracy świadczy praktycznie zerowa ilość zgłaszanych przez klientów usterek w okresie gwarancyjnym.

To właśnie nasi pracownicy są naszym najważniejszym zasobem, dzięki któremu udaje nam się utrzymywać tak wysoką pozycję na rynku przez tyle lat. Przykładamy dużą wagę do kształcenia naszych kadr — w ostatnim czasie wprowadziliśmy popularny na zachodzie mentoring. Nie zatrudniamy jednak zewnętrznych mentorów, lecz staramy się wykorzystywać wiedzę i lata doświadczeń pracowników, którzy są z nami już od dłuższego czasu. Dużo daje nam również praca na rynkach zagranicznych. Pozwala nam ona na zdobywanie cennego doświadczenia, ponieważ są to zwykle kraje bogatsze o bardziej rozwiniętym przemyśle.

Z innych czynników wyróżniłbym także dbałość o niezawodność sprzętu oraz spełnianie wszelkich wymogów formalnych. Dokładamy wszelkich starań by maszyny, na których pracują nasze zespoły, były nowoczesne i spełniały najwyższe światowe standardy. Uzyskaliśmy wiele certyfikatów związanych z jakością naszych usług oraz bezpieczeństwem, m.in. Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością EN ISO 9001:2015, czy Certyfikat Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i higieną pracy PN ISO 45001:2018.

Jakie są główne wyzwania, z którymi musicie się aktualnie mierzyć?

Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej w ostatnich latach nasza sytuacja finansowa jest niezwykle stabilna. Ciągle jednak rozwijamy aktywność naszego przedsiębiorstwa we wszystkich obszarach działalności, ponieważ rozwój jest podstawą każdego biznesu. Zdajemy sobie sprawę z potrzeby inwestowania w kadry i nowoczesny sprzęt.

Barierą stojącą na drodze naszego dalszego rozwoju jest kwestia, z którą boryka się wiele polskich przedsiębiorstw, czyli mała dostępność odpowiednio wykształconej kadry na rynku pracy. Zmiany w systemie edukacji spowodowały, że szkolnictwo zawodowe stało się mniej popularne. Jest to skuteczny hamulec rozwoju naszej branży. Staramy się uzupełniać te braki za pomocą automatyzacji oraz robotyzacji – udaje się to np. podczas wytwarzania konstrukcji stalowych.

Jednakże wykorzystanie tych technologii nie jest możliwe we wszystkich aspektach naszych działań – o ile łatwiej jest wprowadzić tego typu rozwiązania w halach produkcyjnych, jest to dużo trudniejsze w terenie np. na placach budowy. Mosty, konstrukcje pod energetykę, chemia – takich projektów nie da się całkowicie zautomatyzować.

Jakie są wasze cele i wartości związane ze zrównoważonym rozwojem oraz odpowiedzialnością społeczną?

Uważam, że zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna powinny być wpisane w profil działalności każdego przedsiębiorstwa. Mostostal Puławy S.A. od zawsze wypełnia wszystkie normy regulujące ten obszar. Chciałbym jednak podkreślić, że robimy to nie tylko z obowiązku, ale również ze względu na wartości, które nam przyświecają.

Z naszej inicjatywy przeprowadziliśmy wiele inwestycji związanych z ochroną środowiska — zbudowaliśmy farmę fotowoltaiczną oraz oczyszczalnię wody użytkowej. Dla naszych klientów zbudowaliśmy wiele zielonych projektów m.in. instalacje segregacji odpadów komunalnych, przemysłowe oczyszczalnie ścieków, czy spalarnie śmieci.

W ramach odpowiedzialności społecznej wspieramy finansowo i rzeczowo służbę zdrowia, szkolnictwo, sport, a także kulturę. Bierzemy udział w wielu istotnych dla regionu wydarzeniach naukowych i społecznych, współfinansujemy szkoły i programy rozwojowe. Mamy również własną drużynę kolarską KS Pogoń Mostostal Puławy, która od 1997 r. regularnie odnosi sukcesy w zawodach lokalnych i ogólnopolskich.

Niezwykle istotni są dla nas pracownicy. Rozmawiamy z naszymi zespołami, staramy się poznawać ich potrzeby – staramy się zapewnić im świetne warunki do pracy. Zbudowaliśmy nowoczesne biuro, a także innowacyjne hale produkcyjne, które spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa. To podejście zaowocowało świetną atmosferą w całej firmie. Nasi pracownicy cenią sobie pracę w Mostostalu, która często trwa przez wiele lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane