Stawski: Decyzja o strajku w TP w przyszłym tygodniu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-03-2005, 17:44

W przyszłym tygodniu organizacje związkowe w Telekomunikacji Polskiej SA zdecydują, czy dojdzie do strajku - potwierdził w piątek PAP wiceprzewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NZSS "Solidarność" Pracowników Telekomunikacji Waldemar Stawski.

W przyszłym tygodniu organizacje związkowe w Telekomunikacji Polskiej SA zdecydują, czy dojdzie do strajku - potwierdził w piątek PAP wiceprzewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NZSS "Solidarność" Pracowników Telekomunikacji Waldemar Stawski.

    Dodał, że zarząd spółki nie spełnił postulatów związkowców, nie wycofał się z zamiaru przeprowadzenia zwolnień pracowników. Nie chciał powiedzieć, czy i kiedy zostanie przeprowadzona akcja strajkowa. Niemniej przypomniał, że pracownicy TP w referendum opowiedzieli się za strajkiem. "Wyniki bardzo jasno pokazały determinację załogi" - zaznaczył.

    Rzecznik prasowy Telekomunikacji Polskiej Barbara Górska potwierdziła w rozmowie z PAP, że zarząd spółki nie wycofał się z planowanych zwolnień. Dodała, że negocjacje ze stroną związkową będą kontynuowane.

    "Negocjacje rozpoczęły się 18 marca i zgodnie z prawem powinny się zakończyć najpóźniej do 6 kwietnia" - powiedziała Górska. Dodała, że według szacunków spółki średnia odprawa dla zwalnianych pracowników wyniesie ok. 37 tys. zł.

  Następne spotkanie zarządu TP ze związkowcami zostało wyznaczone na środę.

    Związkowcy przerwali w czwartek rozmowy z zarządem TP. "Czekamy do piątku - powiedzieli. Jeśli zarząd nie ustosunkuje się do naszych postulatów i nie zrezygnuje ze zwolnień, w przyszłym tygodniu zostanie podjęta decyzja o strajku" - powiedział wówczas Stawski.

    Dodał, że czwartkowe spotkanie odbyło się z inicjatywy zarządu i że "związkowcy wykazali dobrą wolę przychodząc na nie, mimo że spółka nie podjęła decyzji o odstąpieniu od zwolnień". Według Stawskiego, związkowcy doszli do wniosku, iż "zarząd spółki udaje, że chce dojść ze stroną związkową do kompromisu, a tymczasem dąży do realizacji planu zwolnień".

    Anonimowe źródło zbliżone do zarządu spółki poinformowało w czwartek PAP, że "po przeanalizowaniu inicjatyw oszczędnościowych, w tym również zgłoszonych przez stronę związkową, możliwe będzie zmniejszenie liczby likwidowanych stanowisk pracy o kolejne 320. Oznacza to, że zwolnieniami grupowymi może zostać objętych 2 tys.845 osób, a nie - jak zakładał pierwotny projekt - 3 tys. 465 osób".  

    W połowie marca Telekomunikacja poinformowała, że rozpoczęła procedurę zwolnień grupowych. Miałyby one objąć około 3,5 tys. pracowników TP. Na zmiany w planie zatrudnienia w 2005 roku spółka przeznaczyła co najmniej 130 mln zł.

    Negocjacje w sprawie planowanych zwolnień w TP prowadzi od ubiegłego piątku 20 organizacji związkowych i zarząd spółki. W zorganizowanym przez związkowców referendum ponad 90 proc. biorących w nim udział (w referendum uczestniczyło ok. 50 proc. załogi) poparło pomysł przeprowadzenia strajku.

    Projekt porozumienia zaproponowany przez zarząd i odrzucany przez stronę związkową przewiduje, że każdy pracownik objęty procesem "optymalizacji zatrudnienia w 2005 roku" będzie mógł skorzystać z dobrowolnego rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron.

    Jeśli rozwiązanie umowy nastąpi do 31 maja 2005 r. pracownik otrzyma dodatkowe odszkodowanie w wysokości 3-krotnego, średniego wynagrodzenia zasadniczego pracowników objętych Ponadzakładowym Układem Zbiorowym Pracy na dzień 1 stycznia 2005 r., czyli 10 tys. 950 zł.

    Jeśli rozwiązanie umowy nastąpi do 30 czerwca 2005 r., pracownik otrzyma dodatkowe odszkodowanie w wysokości 1,5-krotnego, średniego wynagrodzenia zasadniczego pracowników objętych PUZP na 1 stycznia 2005 r., czyli 5 tys. 475 zł. Oprócz odszkodowania odchodzący pracownicy otrzymają odprawy wynikające z zapisów PUZP i prawa pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Stawski: Decyzja o strajku w TP w przyszłym tygodniu