Czytasz dzięki

Steico szybko zbuduje przychodnie

opublikowano: 24-08-2020, 22:00

Obawy przed drugą falą pandemii wymuszają budowę placówek medycznych. Niemiecka firma wyprodukuje elementy do złożenia piętnastu

Gdy dwa lata temu firma Steico, która wcześniej wytwarzała w Polsce elementy do budowy domów drewnianych, zainwestowała w zakład gotowych konstrukcji, planowała produkcję 1000 domów rocznie. Powoli zbliża się do tego poziomu. Właśnie uruchomiła trzecią linię i dziś roczne moce fabryki w Czarnkowie w Wielkopolsce, w którą zainwestowała 50 mln zł, to 350 budynków wolnostojących o powierzchni 130 m kw. oraz 500 kompletnych dachów o powierzchni ok. 300 m kw. Od grudnia będą tu również powstawały elementy z kompletną stolarką budowlaną, czyli zamontowanymi drzwiami i oknami.

W zakładzie prefabrykowanych konstrukcji drewnianych Steico, w którym
dyrektorem ds. rozwoju i kontaktów biznesowych jest Marcin Zboroń, przy
obsłudze trzech linii produkcyjnych pracuje 30 osób. Firma zatrudnia również
kilkunastu doradców technicznych. W fabrykach Steico w Polsce pracuje ponad 1,4
tys. osób.
Zobacz więcej

DUŻA GRUPA:

W zakładzie prefabrykowanych konstrukcji drewnianych Steico, w którym dyrektorem ds. rozwoju i kontaktów biznesowych jest Marcin Zboroń, przy obsłudze trzech linii produkcyjnych pracuje 30 osób. Firma zatrudnia również kilkunastu doradców technicznych. W fabrykach Steico w Polsce pracuje ponad 1,4 tys. osób. Fot. ARC

Powrót do drewna

— U podłoża decyzji o produkcji całych elementów leżał prognozowany wówczas wzrost zamówień publicznych. W ciągu trzech lat, które były potrzebne na realizację inwestycji, sytuacja na rynku całkowicie się zmieniła — skala zamówień publicznych wynosi zaledwie około 20 budynków rocznie, czyli 10 proc. tego, czego oczekiwano. Mimo to trzecia linia do prefabrykacji — podobnie jak dwie poprzednie — już pracuje przy pełnym obłożeniu — zapewnia Marcin Zboroń, dyrektor ds. rozwoju i kontaktów biznesowych w Steico.

80 proc. zamówień realizowanych w Czarnkowie na dwóch liniach automatycznych i jednej manualnej dotyczy domów indywidualnych. Gotowe do montażu elementy są przygotowywane na zlecenie partnerów wykonawczych i deweloperów, którzy budują domy bliźniacze i szeregowe.

Medyczne zamówienie

Steico właśnie dostało nowe zlecenie: wykonanie prefabrykowanych elementów do budowy placówek medycznych. Kluczowym argumentem za wyborem technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego jest krótki czas realizacji.

— Ma to związek z sytuacją epidemiczną. Inwestor zdecydował, że jest to ostatni moment, kiedy taką sieć przychodni należałoby w Polsce uruchomić. Dzięki temu, że budynki będą realizowane w systemie prefabrykacji, jest szansa, że jesienią, kiedy spodziewana jest druga fala epidemii, będą już funkcjonowały 2-3 obiekty. Docelowo przewidziane jest 15 budynków na terenie całego kraju — mówi Marcin Zboroń.

Nie ujawnia tożsamości inwestora, mówi tylko, że to zagraniczna sieć przychodni.

Jak burza

To nie koniec inwestycji Steico.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Zamówień jest cały czas więcej, niż wynosi nasz potencjał produkcyjny. W przypadku materiałów drewnopochodnych dla budownictwa szkieletowego odnotowaliśmy wzrost rok do roku o około 35 proc. W przypadku prefabrykacji nie mamy jeszcze punktu odniesienia dla własnych linii, natomiast dynamika polskiego rynku prefabrykowanego budownictwa drewnianego szacowana jest na kilkaset procent — mówi Marcin Zboroń.

Steico, niemiecka firma rodzinna notowana na giełdach we Frankfurcie i Monachium, działa w Polsce od 1998 r. Zainwestowała 670 mln zł w dwa zakłady: w Czarnkowie pod Poznaniem, gdzie poza konstrukcjami budynków z prefabrykatów wytwarza belki dwuteowe i materiały termoizolacyjne, oraz w Czarnej Wodzie w województwie pomorskim, gdzie produkuje płyty pilśniowe i belki konstrukcyjne do domów drewnianych.

OKIEM EKSPERTA

Zamówień będzie przybywać

TOMASZ KOZŁOWSKI, prezes Polskiego Klastra Budowlanego — Krajowego Klastra Kluczowego

Rynek domów i prefabrykatów w Polsce się zmienia. Domy, które stawialiśmy dotychczas, to ciężkie konstrukcje, które miały służyć kilku pokoleniom. Teraz tendencja jest inna. Dzięki budownictwu z prefabrykatów wiemy, że można budować szybko i ekologicznie. Mamy wiele firm, które się w tym specjalizują i świetnie sobie radzą na rynkach zagranicznych. Danwood jest jedną z największych firm w branży, która buduje głównie w Niemczech. Unihouse z Bielska Podlaskiego podbija rynki skandynawskie modułowymi budynkami wielorodzinnymi. Kilka firm z klastra zaprojektowało szpital modułowy, który będziemy promowali w ramach wspólnych działań. Ważne, że polskie budownictwo drewniane z towaru eksportowego zaczyna być dostrzegane w kraju. Niewątpliwie przyczynił się do tego COVID-19. Teraz każdy chce małą inwestycję, najlepiej za miastem i oczywiście jak najszybciej. A jak wiadomo, z prefabrykatów buduje się szybko i ekologicznie. To przekłada się na końcowe koszty metra powierzchni, a to przecież najważniejszy czynnik przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Jestem przekonany, że za chwilę będą zamówienia na modułowe budownictwo socjalne. Jako Polski Klaster Budowlany jesteśmy za budową z modułów, gdyż jak widać, ma ona wiele zalet, nieważne czy jest to stal, drewno czy beton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane