Antonio Filosa posiada 25-letnie doświadczenie w branży motoryzacyjnej. Rozpoczął karierę w Grupie Fiat. W 2018 roku został dyrektorem operacyjnym koncernu FCA na region Ameryki Łacińskiej, a po fuzji FCA z PSA i powołaniu koncernu Stellantis objął w nim analogiczne stanowisko. W listopadzie 2023 roku został mianowany dyrektorem generalnym marki Jeep, a w październiku 2024 roku powierzono mu funkcję dyrektora operacyjnego na Amerykę Północną. W lutym 2025 roku objął dodatkowo rolę dyrektora ds. jakości w globalnych strukturach firmy.
🚨 Stellantis announces Antonio Filosa as its new Chief Executive Officer, effective June 23. A 25-year company veteran, Filosa currently serves as COO for the Americas and Chief Quality Officer. #Stellantis #Leadership pic.twitter.com/i2ijmW29YT
— Stellantis (@Stellantis) May 28, 2025
Nowy dyrektor generalny Stellantis ma objąć stanowisko 23 czerwca. John Elkann, przewodniczący rady dyrektorów koncernu, wyraził pełne zaufanie do nowego lidera, podkreślając jego dogłębną znajomość firmy oraz zaangażowanie w rozwój pracowników.
„Przez ostatnie sześć miesięcy ściśle współpracowałem z Antonio – w tym czasie jego zakres obowiązków się rozszerzył, a jego silne i skuteczne przywództwo obejmujące zarówno Amerykę Północną, jak i Południową, w momencie bezprecedensowych wyzwań, potwierdziło, że posiada niezbędne cechy do pełnienia nowej roli" - stwierdził w komunikacie.
Antonio Filosa stanie przed szeregiem wyzwań, w tym koniecznością zwiększenia sprzedaży w USA i Europie, gdzie Stellantis traci udział w rynku m.in. z powodu rosnącej konkurencji ze strony chińskich marek. Na liście problemów znajdują się również zawirowania w globalnej polityce handlowej, w tym przede wszystkim amerykańskie cła.
W skład koncernu wchodzi 14 marek motoryzacyjnych, w tym m.in. Fiat, Alfa Romeo, Chrysler, Peugeot, Citroen, Opel, Jeep i Maserati. Stellantis nie miało stałego dyrektora generalnego od grudnia ubiegłego roku, kiedy ze stanowiska zrezygnował Carlos Tavares.