Stelmet zanotował symboliczny zysk

opublikowano: 14-02-2018, 07:56
aktualizacja: 14-02-2018, 08:00

Zamiast - jak przed rokiem - 15 mln zł straty, Stelmet wypracował 40 tys. zł zysku netto w pierwszym kwartale roku obrotowego - wynika ze wstępnych danych.

Przychody w okresie od 1 października do 31 grudnia 2017 r. spadły natomiast o 4 proc. do 63 mln zł.

Zysk to rezultat zwiększania efektywności produkcji kierowanej na rynek brytyjski, która w całości dostarczana jest z polskiego zakładu MrGarden w Grudziądzu. W porównaniu do ubiegłego roku zredukowano również koszty funkcjonowania brytyjskiej spółki Grange Fencing.

"Oprócz poprawy na poziomie operacyjnym, istotny wpływ na zysk netto miały również przychody finansowe wynikające z umocnienia się złotego wobec innych walut: euro i funta brytyjskiego, w których denominowana jest znacząca część kredytów grupy. Poprawa efektywności operacyjnej, w połączeniu z wyższą amortyzacją wynikającą z uruchomienia zakładu MrGarden, pozytywnie wpłynęła na wynik EBITDA, który po pierwszym kwartale roku obrotowego był wyższy o 5,5 mln zł rok do roku i wyniósł 4,2 mln zł (wobec 1,3 mln zł straty na poziomie EBITDA w analogicznym okresie roku 2016/17). Poziom sprzedaży DAO na rynku brytyjskim pozostawał na poziomie porównywalnym jak w roku poprzednim. Mimo zwiększenia przychodów z rynku niemieckiego, z uwagi na niższą sprzedaż na rynku francuskim, nastąpił spadek sprzedaży DAO w Europie kontynentalnej" - podała spółka.


- Grupa Stelmet obserwuje kontynuację trendów z końcówki minionego roku obrotowego, zakończonego we wrześniu 2017 r. Na rynku brytyjskim sprzedaż drewnianej architektury ogrodowej ustabilizowała się i pozostaje na poziomie z poprzedniego roku. Pomimo wyczerpania zdolności produkcyjnych utrzymaliśmy bardzo wysoki poziom sprzedaży pelletu. W porównaniu do pierwszego kwartału poprzedniego roku obrotowego, w wynikach Grupy na poszczególnych poziomach notujemy poprawę efektywności operacyjnej zakładu w Grudziądzu, z którego dostarczane są wyroby do Wielkiej Brytanii, oraz ujawnione zostały pozytywne efekty przeprowadzonej w ubiegłym roku restrukturyzacji działalności naszej brytyjskiej spółki Grange Fencing – powiedział Piotr Leszkowicz, członek zarządu Stelmet.

Ostateczne wyniki finansowe i operacyjne za I kwartał roku obrotowego 2017/18 zostaną opublikowane 28 lutego br.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Stelmet zanotował symboliczny zysk