Stiglitz: cięcie wydatków może spowodować problemy w Europie

MD
opublikowano: 08-09-2010, 17:15

Cięcia wydatków budżetowych to  katastrofalna pomyłka, która może doprowadzić Europę do kolejnych problemów gospodarczych, twierdzi ekonomista Joseph Stiglitz, laureat Nagrody Nobla w 2001 roku.

- Jeśli te działania oszczędnościowe zostaną dokonane jest prawdopodobne, że gospodarcze spowolnienie będzie trwało znacznie dłużej i jego koszte społeczne będą  większe – powiedział Stiglitz.

Podkreślił, że historyczne dowody przemawiają za tym, że zwiększone wydatki państwa pomagają gospodarce wyjść z recesji. Według amerykańskiego ekonomisty, przykład Irlandii pokazuje, że ograniczenie wydatków prowadzi do spadku produkcji, wzrostu bezrobocia i wyższego spreadu obligacji, zamiast do ożywienia inwestycji.

- Szkoda mi Irlandczyków, którzy muszą cierpieć z powodu tej polityki, ale nie będzie to miało konsekwencji w całej Europie. Jeśli jednak Wielka Brytania, Niemcy czy inne kraje zrobią to samo, wówczas będzie to miało systemowe konsekwencje dla Europy i całego świata – powiedział Stiglitz.

Jego zdaniem, ludzie nie powinni szczególnie martwić się, czy globalna gospodarka zmierza, czy nie, do tzw. drugiego dna recesji. 

- Z perspektywy pracowników, jest bardzo mała różnica między wzrostem o ćwierć punktu i spadkiem o ćwierć punktu procentowego – powiedział. – To, o co chodzi ludziom, to czy wzrost będzie dostateczny aby zredukować wysokie bezrobocie w USA i Europie – dodał.

MD, Telegraph.co.uk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane