Stiglitz obawia się paraliżu w WTO przez USA

opublikowano: 27-03-2018, 14:17
aktualizacja: 27-03-2018, 14:18

Noblista Joseph Stiglitz jest zaniepokojony tym, że prezydent Donald Trump nie wskazał nowych sędziów do rozstrzygania sporów w Światowej Organizacji Handlu (WTO).

- Dotychczasowe spory handlowe zawsze były rozwiązywane w ramach WTO, w oparciu o międzynarodowe zasady prawa – powiedział Stiglitz w CNBC. – To, co szczególnie budzi moje obawy obecnie, to że Trump blokuje nominację nowych sędziów w WTO i ciało odwoławcze WTO zaczyna być sparaliżowane – dodał.

Zobacz więcej

Joseph Stiglitz

Bloomberg

W WTO siedmioosobowa grupa sędziów rozstrzyga spory międzynarodowe dotyczące handlu. Obecnie ma tylko czterech członków. Administracja USA oskarża jednocześnie WTO o uprzedzenie wobec kraju.

Stiglitz, profesort ekonomii na Uniwersytecie Columbia zwraca uwagę, że tradycyjnie nowi sędziowie byli wybierani jednomyślnie. 

- Jest niechęć do odejścia od tej praktyki, ale wydaje mi się, że ważniejsze dla świata jest aby zrobić wszystko, by uratować nasz oparty na zasadach system – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Stiglitz obawia się paraliżu w WTO przez USA