Stołeczne wybory przyspieszone

opublikowano: 05-09-2018, 22:00

Przywrócimy Warszawie uciechy majowych pochodów, a Nowemu Światu przydamy przedwojennej elegancji — obiecują kandydaci z wrześniowej aukcji.

Stadion Dziesięciolecia na nowo ułoży się w kręgi ciepłymi od słońca ławkami, nie gwarantując jednak, że ceny na aukcji ożywią przy okazji wspomnienie tamtejszego bazaru. Obiekty wystawione zostaną zarówno od progu kilkuset złotych, jaki i kilkudziesięciu tysięcy, przy czym ciasno zepnie je tytuł „Varsaviana”, bo przewidziana na 8 września aukcja Desy Unicum ma być jak zagęszczony podręcznik dla nadjeżdżających słoików.

Wiekowe srebra wycenia się nie tylko w oparciu o wartość metalu, ale przede wszystkim biorąc pod uwagę rzadkość i jakość wykonania. Imbryk z podgrzewaczem Karola Filipa Malcza ma spodziewaną cenę 11-17 tys. zł.
Zobacz więcej

FUTURESY:

Wiekowe srebra wycenia się nie tylko w oparciu o wartość metalu, ale przede wszystkim biorąc pod uwagę rzadkość i jakość wykonania. Imbryk z podgrzewaczem Karola Filipa Malcza ma spodziewaną cenę 11-17 tys. zł. Fot. Desa unicum

W porze rozglądania się za kątem na wynajem, przyszły student ekonomicznego wydziału może zainwestować odłożone na kaucję 2,5-3,5 tys. zł w pierwszypapier wartościowy: rysunek tuszem, na którym Antoni Uniechowski utrwalił otoczony drzewami budynek Szkoły Głównej Handlowej. Dysponując budżetem okazalszym niż typowy, student mógłby też ozdobić wynajęty lokal galerią dzieł malarskich, przy czym do przypisanego mu trybu spędzania wieczorów stosowny wydaje się pogodny nastrój przedwojennego obrazu Ewy Łunkiewicz- Rogoyskiej. Ciepły koloryt święta majowego i dziecięcy wzrok utkwiony w locie balonów trudno jednak zaliczyć do argumentów przemawiających do obranej grupy docelowej — przyszłemu ekonomiście należy się raczej informacja, że każda przedwojenna praca Łunkiewicz-Rogoyskiej jest stosunkowo rzadka, bo oprócz kilkudziesięciu obrazów wywiezionych z miasta w czasie wojny, dorobek spłonął w jej mieszkaniu, kiedy Warszawą targało powstanie.

Chcąc przywrócić fragmenty strawionej tamtym ogniem zabudowy chociaż na własnych ścianach, można natomiast przenieść się w lata 30., spacerując oczami po fotografiach — od 400 zł licytowany będzie kawałek Nowego Światu z szyldem „Wyroby firmy E. Wedel”, a od 8 tys. zł teka zdjęć Jana Bułhaka, zatrzymująca Łazienki Królewskie z 1920 r. Z widoku ulicy ciemnej od plamek męskich kapeluszy i zdjęć pawilonów, między którymi damy gubiły rękawiczki, podręcznik dla słoika przeskakuje wprost do innego ustroju, rozwijając jasne trybuny Stadionu Dziesięciolecia z progiem 1,5 tys. zł. W związku z tym, że kadr nie wygląda na ujęcie niespotykane, a w połowie lat 50. dron uchodziłby za obcą cywilizację, trzeba zaznaczyć: cenę zdjęcia podnosi nie samo zburzenie obiektu, ale sfotografowanie go przez Jerzego Kosińskiego, autora zdań przejmujących jak rozstania.

Dokonując właściwego pierwszemu semestrowi rachunku wydatków, inwestor może jednak obrać zupełnie inną strategię i zamiast dywersyfikować portfel zdjęciami, przeznaczyć kilkanaście tysięcy złotych na obiekt niewątpliwie z rynku surowców. Srebrny imbryk z połowy XIX wieku ma na spodzie znaki złotnicze Karola Filipa Malcza, przywodzącego na myśl najwyższą formę dawnego kapitalizmu — jego próg wejścia to przy tym 9,5 tys. zł, dlatego jeśli gorące napoje spożywa się przeważnie z automatu, można obejść temat, stawiając na tzw. plater. Wyrób platerowany ma na sobie zaledwie cienką warstewkę szlachetnego metalu, a wciąż pozwala na inwestycję w XIX-wieczny produkt fabryki Józefa Frageta — od 400 zł licytowany będzie kieliszek na jajko, co dla studenta ekonomii oznaczać może podwójną korzyść z niepicia na czczo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu