Stołeczny deweloper odrabia straty

MAS
opublikowano: 06-09-2011, 00:00

W II kwartale 2011 r. Dom Development wypracował 18,8 mln zł zysku netto i odrobił straty z I kwartału.

W II kwartale 2011 r. Dom Development wypracował 18,8 mln zł zysku netto i odrobił straty z I kwartału.

Od stycznia do czerwca deweloper sprzedał 826 mieszkań, czyli o ponad 26 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W I kw. sprzedano 399, a w II kw. 427 lokali. Spółka przekazała klientom 366 mieszkań, z czego aż 346 w drugim kwartale. Większości to mieszkania na osiedlach, których budowa rozpoczęła się po kryzysie — Derby 9 (190 mieszkań), jeden z etapów Saskiej Kępy (70 mieszkań) oraz kolejna faza osiedla Klasyków (60 mieszkań). Tym samym przychody ze sprzedaży po I połowie roku wyniosły 166,2 mln zł. Zysk w wysokości 18,8 mln zł w drugim kwartale pozwolił na pokrycie ponad dwunastomilionowej straty z pierwszego kwartału i wypracowanie 6,6, mln zł nadwyżki.

— Utrzymujemy wysoką płynność i bezpieczną strukturę zadłużenia. Na koniec pierwszego półrocza dysponowaliśmy 224,6 mln zł w gotówce, przy 50 mln zł zadłużenia, którego spłata jest wymagana w ciągu dwunastu miesięcy — wyjaśnia Janusz Zalewski, wiceprezes i dyrektor finansowy Dom Development.

Na koniec czerwca we wszystkich inwestycjach dewelopera było w budowie 3147 mieszkań, z czego 2120 dostępnych w sprzedaży. Jak zapowiada Jarosław Szanajca, prezes Dom Development, spółka nie planuje skokowego zwiększania liczby budowanych mieszkań, a raczej utrzymanie jej na stałym poziomie. Obawy władz spółki budzi rosnąca w szybkim tempie podaż nowych mieszkań i zaostrzająca się konkurencja na rynku, a także trudne do przewidzenia skutki wygaszania programu Rodzina na swoim.

W drugim kwartale stołeczny deweloper rozpoczął budowę tylko dwóch nowych osiedli — Akropolu na Bemowie i kolejnego etapu osiedla Wilno na Targówku Elsnerowie. Spółka kupiła też dużą działkę przy ulicy Powązkowskiej w Warszawie, na której powstanie około 1,6 tys. mieszkań. W banku ziemi Dom Development znajdują się również działki pod dwa osiedla — Harfowa na warszawskiej Ochocie i Grota we Wrocławiu.

— Drugi kwartał był dla nas bardzo dobry. Mimo większej konkurencji na rynku zwiększyliśmy sprzedaż. W czerwcu przekazaliśmy też klientom bardzo dużo mieszkań i jesteśmy dobrze przygotowani do przekazania kolejnych w drugiej połowie roku — podsumowuje Jarosław Szanajca.

6,6

mln zł Tyle wynosi zysk spółki Dom Development po I półroczu 2011 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu