Stolica Austrii przyciąga jakością życia

Wiedeń po raz kolejny nie ma sobie równych w rankingu najlepszych miast dla pracowników z zagranicy. W pierwszej setce zmieściły się dwa polskie miasta

Na czele rankingu miast oferujących najlepszą jakość życia, przygotowanego przez firmę konsultingową Mercer z myślą o pracownikach wysyłanych do pracy za granicę, znalazł się Wiedeń. Firma z branży HR co roku ocenia warunki życia w kilkuset miastach świata. Wiedeń wskoczył na najwyższy stopień podium po raz dziewiąty z rzędu. Jego mieszkańcy już zdążyli się więc przyzwyczaić do zaszczytnego tytułu, choć tegoroczny ranking jest wyjątkowy, bo jubileuszowy — 20.

Wiedeń ma prawie 1,9 mln mieszkańców, z czego 61,2 proc. to Austriacy, a 38,2 proc. osoby innych narodowości. To zdecydowanie największe miasto w mającej zaledwie 8,8 mln obywateli Austrii.
Zobacz więcej

ŚWIATOWA STOLICA:

Wiedeń ma prawie 1,9 mln mieszkańców, z czego 61,2 proc. to Austriacy, a 38,2 proc. osoby innych narodowości. To zdecydowanie największe miasto w mającej zaledwie 8,8 mln obywateli Austrii. Fot. Fotolia

Wiedeń ma wiele atutów, którymi może skusić pracowników wysyłanych przez firmy do pracy za granicą. Wabikami kulinarnymi są tort Sachera, rolada z jabłkami zwana Apfelstrudel czy słynny sznycel wiedeński. Wiedeń bez kawiarni też nie byłby tym Wiedniem, który znamy. Symbolem jest muzyka, a przede wszystkim noworoczny koncert filharmoników wiedeńskich. Ranking nie bazuje jednak na popularnych smakołykach czy koncertach, na których warto bywać, choć także takie rzeczy mają w nim znaczenie — przecież nie samą pracą żyje człowiek. Mercer sprawdza 450 miast, opierając się na twardych danych przyporządkowanych do 39 czynników podzielonych na 10 kategorii. Autorzy raportu biorą pod lupę m.in. stabilność polityczną i poziom przestępczości, ale także zanieczyszczenie powietrza, korki na ulicach i poziom usług bankowych. W czołówce dominują miasta europejskie, i to mimo niestabilności gospodarczej na kontynencie. Mercer wśród jej źródeł wymienia brexit i niepewność polityczną w całym regionie. Szwajcaria i Niemcy wcisnęły do pierwszej „10” rankingu po trzy swoje miasta — Zurych, Genewę i Bazyleę oraz Monachium, Düsseldorf i Frankfurt.

— Coraz bardziej zróżnicowana siła robocza jest zarówno bardziej mobilna, jak też cyfrowa, z bardzo różnymi wymaganiami i aspiracjami w zakresie kariery, stylu życia, a w końcu tego, gdzie i jak chcą pracować. Firmy muszą brać pod uwagę te czynniki w swojej propozycji wyceny zarówno dla swoich pracowników lokalnych, jak też ich ekspatriantów — mówi Ilya Bonic, starszy partner w firmie Mercer.

Konsultingowa firma nie ukrywa zresztą, że jednym z głównych powodów przeprowadzania badań i ankiet oraz przygotowywania zestawienia najlepszych miast jest możliwość stworzenia narzędzia, według którego pracodawcy mogliby uczciwie wynagradzać pracowników wysyłanych na międzynarodowe misje. Niektórzy powinni np. dostać premię za trud pracy w mieście, w którym warunki życia mocno odbiegają od standardów europejskich. Polska ma dwóch reprezentantów w rankingu liczącym 231 pozycji. Na 82. miejscu sklasyfikowano Warszawę, a na 100. Wrocław. Pewnien problem mają Stany Zjednoczone, bo żadna z tamtejszych metropolii nie znalazła się w czołówce. Najwyżej sklasyfikowane zostały San Francisco (30. miejsce), Boston (35.) i Honolulu (36.).

 

Czołówka rankingu Mercera

1. Wiedeń (Austria)

2. Zurych (Szwajcaria)

3. Auckland (Nowa Zelandia) ex aequo Monachium (Niemcy)

5. Vancouver (Kanada)

6. Düsseldorf (Niemcy)

7. Frankfurt (Niemcy)

8. Genewa (Szwajcaria)

9. Kopenhaga (Dania)

10. Bazylea (Szwajcaria) ex aequo Sydney (Australia)

12. Amsterdam (Holandia)

13. Berlin (Niemcy)

14. Berno (Szwajcaria)

15. Wellington (Nowa Zelandia)

16. Melbourne (Australia) ex aequo Toronto (Kanada)

18. Luksemburg (Luksemburg)

19. Ottawa (Kanada) ex aequo Hamburg (Niemcy)

Źródło: Mercer Quality od Living Ranking

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Stolica Austrii przyciąga jakością życia