Stolica dzieli się danymi

  • Marta Bellon
opublikowano: 04-03-2015, 00:00

Pełna wiedza o mieście jest bezcenna, nie tylko dla jej mieszkańców, ale też programistów. Warszawa zaprasza do konkursu.

Informacje o komunikacji publicznej, statystyki dotyczące szkół i innych placówek edukacyjnych czy miejskich obiektów sportowych — te i inne dane o funkcjonowaniu miasta można już nie tylko znaleźć w sieci, ale również swobodnie z nich korzystać. Zachęcają do tego organizatorzy konkursu „Dane po warszawsku” adresowanego do osób indywidualnych, przedsiębiorców — zwłaszcza mikrofirm i organizacji pozarządowych.Jak tłumaczą stołeczne władze, celem projektu otwarte dane Warszawy, którego elementem jest konkurs „Dane po warszawsku”, jest poprawa życia mieszkańców stolicy. Ratusz chce, by informacje, dotychczas nieupubliczniane tak szeroko, mogły zyskać innowacyjne zastosowanie. We wspomnianym konkursie można wziąć udział na dwa sposoby — zgłosić pomysł na aplikację wykorzystującą owe dane, stworzyć zespół, który będzie nad nim pracował, i doprowadzić pomysł do stadium prototypu. Drugi sposób to współpraca przy realizacji pomysłu jednego z biur Urzędu m.st. Warszawy lub organizacji pozarządowej.

Przy realizacji konkursowych projektów należy obowiązkowo skorzystać z co najmniej jednego zbioru danych udostępnionych na platformie otwartych danych (api.um.warszawa.pl). Można też wykorzystać inne otwarte dane. Premiowane będą rozwiązania otwarte, czyli dostępne na wolnych i otwartych licencjach oraz dostępne dla wszystkich użytkowników (zgodnie ze standardem WCAG 2.0). Organizatorzy konkursu — Fundacja TechSoup, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, Politechnika Warszawska i Orange Labs — przewidują nagrody pieniężne i rzeczowe oraz doradztwo, wsparcie promocyjne powstałych rozwiązań i udział w kilkumiesięcznej inkubacji. Udział w konkursie i pomysły można zgłaszać do 22.03. W dniach 23.-29.03 jury wybierze zespoły, a 1.04 ogłosi finalistów. W kwietniu, maju i czerwcu trwać będą prace nad projektami. 16 i 17.05 zaplanowano hackathon, czyli sprint programistyczny, podczas którego uczestnicy będą intensywnie pracować nad swoimi projektami oraz wymieniać się doświadczeniami i uwagami. 26.06 zwycięzcy odbiorą nagrody podczas gali. Ich wyboru dokona jury konkursowe oraz każda z instytucji i organizacji pozarządowych — spośród zespołów pracujących nad jej pomysłem. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu