Stolica nie jest zieloną wyspą

Jacek Zalewski
opublikowano: 23-08-2010, 00:00

W wyborach samorządowych Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe będą rywalizować jako odrębne podmioty, zwłaszcza na poziomie województw oraz wielkich miast. Na razie PSL podjęło decyzję — ale nie z myślą o wsparciu w taki sposób PO — o niewystawianiu kandydata na prezydenta Warszawy, która według Waldemara Pawlaka "nie jest zieloną wyspą". To słuszne spostrzeżenie, kandydat ludowców osiągnąłby wynik jeszcze gorszy, niż sam prezes w wyborach prezydenta RP.

Podczas samorządowej kampanii można spodziewać się częstszego podejmowania przez PSL prób odróżniania się od większego koalicjanta. Okazją będzie tzw. ofensywa legislacyjna, w tym kwestia podwyżek i zmiany struktury stawek VAT. Na razie zostały jedynie ogłoszone decyzje polityczne, konkretne projekty ustaw dopiero powstają, a podatkowy diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego nie dziwi, że wicepremier Pawlak rozgłasza, iż dyskusja była ostra, a premier Donald Tusk ponoć zagroził zerwaniem koalicji, jeśli PSL nie poprze planu ministra Jacka Rostowskiego! Przyjęty został kompromis, coś za coś — ale to jeszcze nie koniec koalicyjnych podchodów do VAT.

Wcześniej dojdzie do starcia minister pracy Jolanty Fedak z ministrem Michałem Bonim, który chce odrzucenia założeń do zmian w ustawie o emeryturach kapitałowych. Szef zespołu doradców strategicznych premiera jest konstytucyjnym ministrem bez teki, urzędującym stale w gmachu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i szefującym tam komitetowi stałemu, czyli małemu rządowi. Takie usytuowanie daje mu przewagę nad każdym ministrem i umacnia jego rolę nieformalnego wicepremiera. Dlatego obstawiamy, że w sporze o pieniądze dla OFE stanie na zdaniu Boniego, co dla PSL będzie kolejną pożywką do akcentowania odrębności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu