Stolicą świata jest Nowy Jork

RANKINGI Miasto zwane Wielkim Jabłkiem nadal jest bezkonkurencyjne na liście najpotężniejszych miast świata

Stolicą Polski jest Warszawa, stolicą Niemiec jest Berlin — co do tego nie mamy wątpliwości. A co ze stolicą świata? W tym przypadku nie jest już tak łatwo. Dla jednych będzie to Nowy Jork, dla innych Londyn lub Waszyngton. Na Wschodzie powiedzą, że z całą pewnością Moskwa. Nie dojdziemy do tego, ale wiemy już, które miasto jest najsilniejsze pod względem gospodarczym. Kolejność na podium to: Nowy Jork, Londyn i Tokio.

Nowy Jork przyciąga ludzi z całego świata, dzięki czemu populacja sięga już ponad 8,4 mln osób. Obecnym burmistrzem jest Bill de Blasio, którego przodkowie pochodzili z Niemiec i Włoch.
Zobacz więcej

MIASTO, KTÓRE NIE ŚPI:

Nowy Jork przyciąga ludzi z całego świata, dzięki czemu populacja sięga już ponad 8,4 mln osób. Obecnym burmistrzem jest Bill de Blasio, którego przodkowie pochodzili z Niemiec i Włoch. Grzegorz Kawecki

„Sorry, Londynie. Nowy Jork jest najmocniejszym pod względem gospodarczym miastem na świecie” — napisał Richard Florida, znany ekspert zajmujący się urbanistyką. Florida jest nie tylko kalkulującym na chłodno badaczem, ale żyje i oddycha miejską tematyką. Amerykanin jest dyrektorem odpowiedzialnym za analizę miast w Martin Prosperity Institute, który działa w ramach Rotman School of Management w Toronto, a także wykładowcą New York University. Jako redaktor magazynu „The Atlantic” założył portal CityLab.

To w tym serwisie opublikował zaktualizowany, tegoroczny „Global City Economic Power Index”, który zadebiutował w 2012 r. Zespół badaczy analizował rankingi i dane z różnych źródeł, przyglądając się takim wskaźnikom, jak ocena aktywności gospodarczej, siła sektora finansowego i bankowego, konkurencyjność na rynku światowym, kapitał własny miast i jakość życia. Miasta otrzymały punkty w pięciu kategoriach, zwycięzca każdej z nich dostawał na konto 10 punktów, co oznacza, że Nowy Jork, który uzyskał w sumie 48 punktów, zdeklasował rywali. Ranking sklasyfikował 25 czołowych miast na świecie, a ostatnie pozycje na tej liście zajmują: Waszyngton, San Francisco i Moskwa. Żadne z polskich miast nie znalazło się w tej elicie.

Nawet po dodaniu kolejnego wskaźnika, czyli PKB na mieszkańca, olbrzymi Nowy Jork nadal jest na czele. Z listy wypadają wtedy jednak Genewa i Moskwa. Rywalizacja Nowego Jorku i Londynu rozgrywa się na wielu płaszczyznach, m.in. w modzie, muzyce i finansach. Życie obu metropolii splata się i przecina, bo żyjemy w globalnej wiosce. Przykładem takiej symbiozy jest Boris Johnson, aktualny burmistrz Londynu, który urodził się w… Nowym Jorku.

Metropolitalne potęgi
(miasto i punktacja)

1. Nowy Jork 48
2. Londyn 40
3. Tokio 29
4. Hongkong 21
5. Paryż 19
6. Singapur 17
7. Los Angeles 13
8. Seul 11
9. Wiedeń 10
10. Sztokholm 9

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu