Stolica Wielkopolski stanie się wielkim placem budowy

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 05-02-2009, 00:00

Lada moment ruszają w Poznaniu przetargi liczone w setkach milionów złotych.

Lada moment ruszają w Poznaniu przetargi liczone w setkach milionów złotych.

Tegoroczny budżet Poznania przewiduje 2,5 mld zł dochodów i 3,1 mld zł wydatków.

— Mamy w tym roku rekordową kwotę na inwestycje, głównie w infrastrukturę: 1,1 mld zł — podkreśla Jerzy Stępień, wiceprezydent Poznania.

Miasto przygotowuje przetargi na 800 mln zł. Informacje o nich powinny ukazać się na stronie urzędu pod koniec pierwszego kwartału. Przetargi dotyczą przebudowy ulic: Bukowskiej, części Grunwaldzkiej, ronda Kaponiera, kolejnego etapu przebudowy ulic znajdujących się w okolicach stadionu na EURO 2012 oraz największej infrastrukturalnej inwestycji w historii miasta: trzeciej ramy komunikacyjnej.

— Chodzi o obwodnicę wewnątrzmiejską, spinającą wszystkie miejsca na obrzeżach miasta generujące duży ruch, jak stadion, lotnisko, duże fabryki, np. Volkswagena. Cała trzecia rama będzie kosztować ponad 6 mld zł, w tym roku wydamy na nią 50 mln zł — wyjaśnia wiceprezydent Poznania.

Wieżowce i hotele

W Poznaniu inwestują też inni. Trwa przetarg ogłoszony przez PKP na budowę nowego dworca głównego z centrum komercyjnym.

— Dwie najbardziej spektakularne inwestycje, które — mam nadzieję — wystartują w tym roku, to Korona Tower i Poznań Forum — mówi Jerzy Stępień.

Korona Tower to apartamentowiec zaprojektowany przez Daniela Libeskinda, który ma mieć 105 m wysokości. Inwestorem będzie poznańska firma Wechta, która szuka partnera. Poznań Forum będzie najwyższym wieżowcem w Polsce (240 m, a z masztem 281 m). Inwestorem jest konsorcjum hiszpańskich firm, na którego czele stoi studio architektoniczna AMA z Saragossy. W budynku znajdą się biura, apartamenty, hotel, punkty handlowo-usługowe.

— Chociaż z apartamentowcami nie jest różowo i wiele firm, które dostały pozwolenie na budowę, zmienia plany, to szybko przybywa w mieście hoteli. Po konferencji klimatycznej Poznań ugruntował pozycję jako miasta kongresów i konferencji. Mamy nadzieję, że w tym roku ruszy budowa hotelu Radisson. Prowadzimy też rozmowy z dwiema sieciami pięciogwiazdkowymi — dodaje wiceprezydent Poznania.

Ogółem w budowie lub w planach jest osiem nowych hoteli, m.in. Qubus.

Stop w motoryzacji

Przybywa też inwestycji firm. Latem ubiegłego roku centrum RD na 40 osób otworzyła firma Telcordia, 10 lutego nastąpi uroczyste otwarcie centrum badawczego Unilever, w którym ma pracować 100 osób (rekrutacja trwa). Zakłady rozbudowują Uniq Lisner i Nivea.

— Podobne plany miały i Volkswagen, i Bridgestone, ale na razie przystopowały — twierdzi Jerzy Stępień.

Także Kompania Piwowarska SAB Miller buduje biurowiec. W tym roku w mieście może też powstać kolejna podstrefa Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

— To teren we Franowie, gdzie planowane jest duże centrum logistyczne oraz biurowce. Zainteresowana jest m.in. firma Allegro — mówi wiceprezydent Poznania.

Małgorzata Grzegorczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane