Stolica zmienia zdanie

opublikowano: 16-12-2018, 22:00

Nie 98 proc., a 60 proc. — tyle będzie wynosiła bonifikata przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w Warszawie.

Rada miasta, w której większość ma Koalicja Obywatelska, zmieniła w tej sprawie zdanie i w ubiegłym tygodniu przegłosowała mniej korzystną dla mieszkańców uchwałę. 1 stycznia 2019 r. wchodzi w życie tzw. ustawa uwłaszczeniowa. Likwiduje użytkowanie wieczyste na gruntach, na których stoją bloki i domy jednorodzinne. Według szacunków Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, które ją przygotowało, może dotyczyć nawet ponad 2 mln osób. Zgodnie z ustawą użytkownicy wieczyści stają się właścicielami lub współwłaścicielami gruntu, ale muszą jeszcze przez 20 lat płacić tzw. opłatę roczną. Ci, którzy jednorazowo opłacą równowartość 20 opłat rocznych, dostaną bonifikatę — jeśli grunty należały dotychczas do skarbu państwa. Samorządy, które również są właścicielami gruntów oddawanych w użytkowanie wieczyste (zwykle na 99 lat), mogą udzielić własnej bonifikaty drogą uchwały miejskiej. Z szacunków miasta wynika, że dzięki zmniejszeniu wysokości bonifikaty Warszawa zaoszczędzi 1,7 mld zł. Zarówno w przypadku gruntów państwowych, jak i samorządowych bonifikata będzie obowiązywała tylko w przyszłym roku. W kolejnych latach mieszkańcy otrzymają prawo do mniejszych bonifikat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu