Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii bez zmian

ARŻ, Reuters
opublikowano: 05-08-2021, 13:10

Bank Anglii (BoE) utrzymał program skupu obligacji na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna na poziomie 0,1 proc. również nie zostanie zmieniona, pisze Reuters.

Główna siedziba Banku Anglii w Londynie
Główna siedziba Banku Anglii w Londynie
Fot. Eluveitie/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami rynku. Ekonomiści biorący udział w ankiecie Reutera spodziewali się, że Bank Anglii, pomimo wzrostu inflacji, na razie nie zmieni swojej polityki fiskalnej.

Bank Anglii poinformował, że jego Komitet Polityki Pieniężnej głosował 7:1 za utrzymaniem programu skupu obligacji rządowych na poziomie 875 mld GBP. Zasugerował jednocześnie, że decyzja o jego ograniczeniu może zapaść po podwyższeniu referencyjnej stopy procentowej do 0,5 proc.

“Przewidujemy, że inflacja CPI przejściowo wzrośnie do 4 proc. w czwartym kwartale roku, głównie ze względu na zmiany cen energii i innych towarów, a następnie spadnie i będzie oscylować wokół 2-procentowego celu” - stwierdzono w komunikacie po posiedzeniu. “Komitet ocenia, że ​​jeśli gospodarka będzie ewoluować zgodnie z prognozami, umiarkowane zacieśnienie polityki pieniężnej będzie prawdopodobnie konieczne, aby zapewnić utrzymanie zrównoważonej inflacji w perspektywie średnioterminowej” - dodano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane