Stopy procentowe zbyt wysokie-Rosati

Dariusz Karolak
30-08-2001, 20:33

WARSZAWA (Reuters) - Członek Rady Polityki Pieniężnej Dariusz Rosati powiedział w czwartek wieczorem, że stopy procentowe w Polsce są zbyt wysokie, nie chciał jednak rozwinąć tego tematu.

Pytany w programie "Kropka nad i", by ustosunkował się do wypowiedzi niektórych polityków, że Rada ma zbyt duży wpływ na politykę ekonomiczną państwa, Rosati powiedział: "Ja też jestem zdania, że stopy procentowe są w Polsce za wysokie i są za duże od dłuższego czasu".

Kiedy RPP rozpoczęła proces obniżania stóp procentowych w lutym tego roku, Rosati głosował przeciwko obniżce o 100 punktów bazowych, argumentując, że jest ona zbyt mała.

Obecnie poziom stóp procentowych znajduje się o ponad dziewięć punktów procentowych powyżej poziomu rocznej inflacji, co sprawia, że w ujęciu realnym stopy w Polsce należą do najwyższych w Europie.

Obecnie główna stopa procentowa wynosi 14,5 procent.

Zdaniem analityków Rada Polityki Pieniężnej, dla której inflacja jest głównym wyznacznikiem kształtowania polityki, stopniowo zaczęła zmieniać swoje stanowisko na bardziej nakierowane na wzrost gospodarczy.

W sierpniu RPP obniżyła stopy, mimo że tuż przed tym ujawniono dramatyczny stan finansów publicznych.

"Rada Polityki Pieniężnej bardzo wyraźnie zmieniła swoje postępowanie w ciągu ostatniego roku, biorąc pod uwagę sytuację budżetu i wzrost gospodarczy" - powiedział Rosati.

"Jeszcze rok lub dwa lata temu byłoby nie do pomyślenia żeby Rada obniżyła stopy w sytuacji gdy ministwerstwo finansów mówi, że deficyt budżetowy może sięgnąć 90 miliardów złotych" - dodał.

Według szacunków ministerstwa finansów deficyt budżetowy może wynieść 88 miliardów złotych, czyli ponad 11 procent PKB, jeżeli wydatki nie zostaną drastycznie obcięte.

W tym roku deficyt ma wynieść 3,9 procent PKB.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dariusz Karolak

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Stopy procentowe zbyt wysokie-Rosati