Stopy schłodziły klimat w 2000 r.

Cezary Koprowicz
17-01-2001, 00:00

Stopy schłodziły klimat w 2000 r.

Gospodarka ostro zwolniła pod koniec 2000 roku. Ze wstępnych rządowych szacunków wynika, że wzrost PKB w ostatnim kwartale wyniósł zaledwie 2,5 proc., a w całym roku będzie to 4,2 proc. Efektem tego jest m.in. wzrost bezrobocia do 15 proc. Przeciwnicy wysokich stóp procentowych mają więc kolejny argument do rozluźnienia polityki monetarnej i teraz możemy spodziewać się jeszcze silniejszych nacisków na Radę Polityki Pieniężnej.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za obniżką stóp jest roczna inflacja, która po grudniu wyniosła 8,5 proc. Tak dobrego wyniku nikt się nie spodziewał. Rynki oczekiwały inflacji na poziomie 8,6-8,8 proc.

Wydaje się, że Rada wreszcie będzie miała powody do cięcia stóp. Tymczasem nic tego nie zapowiada. Jeden z członków RPP, Bogusław Grabowski, nadal twierdzi, że to dopiero początek procesu przywracania równowagi naszej gospodarce. Jego zdaniem, w najbliższych miesiącach wszystko jest możliwe. Nawet okresowy wzrost inflacji w kwietniu.

Spadek inflacji w grudniu do 8,5 proc. można interpretować na wiele różnych sposobów. Jest to na pewno ogromny sukces. Trzeba też pamiętać, że podobny wynik osiągnięto już przed dwoma laty. Inflacja na koniec 1998 roku wyniosła 8,6 proc.

Analitycy pozostają więc sceptyczni. Ich zdaniem, pierwszej obniżki stóp możemy się spodziewać dopiero w marcu. Rada raz już sparzyła się podejmując decyzję o obniżce stóp, co doprowadziło do przestrzelenia celu inflacyjnego przez dwa kolejne lata. Poczeka więc z decyzjami na budżet. Jest też i inny powód. Nie ma co liczyć, że Leszek Balcerowicz zechce przejść do historii jako prezes NBP, który urzędowanie rozpoczyna od cięcia stóp.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Koprowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Stopy schłodziły klimat w 2000 r.