Stopy w Australii bez zmian

opublikowano: 03-12-2019, 14:02

Australijski bank centralny utrzymał podczas wtorkowego posiedzenia władz monetarnych stopy procentowe na dotychczasowym poziomie po trzech redukcjach stawek od czerwca, co dało nowe bodźce rynkowi nieruchomości i podwyższyło oczekiwania na wzrost wydatków gospodarstw domowych i budownictwa mieszkaniowego.

Kierowany przez Philipa Lowe'a Bank Rezerw utrzymał benchmarkową stopę gotówkową na poziomie 0,75 proc. Taka decyzja gremium oczekiwana była przez większość ekonomistów i rynki pieniężne. 

Lowe podkreślił, że bank centralny oszczędza pozostałą „amunicję” konwencjonalną - szacowaną na kolejne dwie obniżki stawek - aby monitorować wpływ wcześniejszego złagodzenia i ostatnich ulg podatkowych.

Niższa stopa gotówki „podniosła ceny aktywów, co z czasem powinno doprowadzić do wzrostu wydatków, w tym na budownictwo mieszkaniowe -  powiedział Lowe. Dodał, że niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych zwiększa również łączne dochody będące do dyspozycji gospodarstw domowych, które z czasem zwiększą wydatki gospodarstw domowych.

Eksperci podkreślają, że decydenci z RBA w tym roku nie są w stanie skutecznie ożywić wzrost płac i inflację, trendów, które dotknęły banki centralne na całym świecie. Gospodarka Australii spowolniła w ciągu ostatnich 12 miesięcy, ponieważ gospodarstwa domowe ograniczają wydatki, a nastroje pozostają słabe pomimo zwiększonego przepływu środków pieniężnych z tytułu stóp procentowych i obniżek podatków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane