Stopy w Chinach nadal bez zmian

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 21-11-2022, 06:19
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ludowy Bank Chin (PBOC) nie dokonał zmian w swoich stopach procentowych podczas poniedziałkowego posiedzenia. Utrzymują się na dotychczasowym poziomie już od trzech miesięcy, zaś perspektywa łagodzenia polityki pieniężnej uległa pogorszeniu, informuje Reuters.

Siedziba Ludowego Banku Chin (PBOC)
Siedziba Ludowego Banku Chin (PBOC)
fot. Bloomberg

Kluczowa stawka jednorocznego kredytu nadal więc wynosi 3,65 proc. pokrywając się z oczekiwaniami większości ekonomistów. Z kolei w przypadku stopy dotyczącej kredytów pięcioletnich, będącej odnośnikiem dla kredytów hipotecznych, nadal wynosić ma 4,3 proc.

PBOC od pewnego czasu prowadzi bardzo ostrożną politykę stóp procentowych. Systematycznie ostrzega, że inflacja może przyspieszyć wraz ze zdynamizowaniem się ożywienia gospodarczego i wzrostem popytu krajowego. Zdaniem ekspertów, takie zachowanie sugeruje, że dalsze łagodzenie polityki pieniężnej może być ograniczone.

Kwestią otwartą pozostaje sytuacja na rynku nieruchomości, który znalazł się w poważnych kłopotach wraz ze wzrostem niewypłacalności wielu deweloperów. Problem nabrał praktycznie znaczenia systemowego. Rząd podjął w listopadzie kroki w celu rozwiązania tego kryzysu, co również wskazuje na mniejszą potrzebę łagodzenia polityki pieniężnej.

Xiaojia Zhi, szef działu badań w Credit Agricole CIB w Hong Kongu uważa, że mimo tych zawirowań nadal jest miejsce na spadek pięcioletniej stopy LPR o 10 do 20 punktów bazowych do czerwca 2023 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane