Stopy w Szwajcarii w górę, ale kurs franka w dół

opublikowano: 22-09-2022, 09:34
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Narodowy Bank Szwajcarii zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe o 75 pkt baz. do 0,50 proc.

Przeczytaj i dowiedz się:

  • jaką decyzję podjął SNB,
  • dlaczego jest to koniec pewnej ery,
  • dlaczego frank zareagował osłabieniem,
  • jakie są prognozy banku dla dynamiki PKB i inflacji w Szwajcarii,
  • dlaczego jeden z ekspertów uważa, że dokonał się zwrot w polityce banku.

Koniec pewnej ery w Szwajcarii: stopa procentowa banku centralnego przestała być ujemna. Zgodnie z oczekiwaniami rynku została podniesiona do 0,5 proc. (+75 pkt baz.).

Kurs franka zareagował spadkiem poniżej 5 zł.

To skutek zwyżki notowań EUE/CHF o 1,1 proc. do 0,9610. W dół idzie rentowność szwajcarskich obligacji.

Na rynku nie brakowało opinii, że SNB może podnieść stopy procentowe o 100 pkt baz. Tak się jednak nie stało co oznacza, że stopy w Szwajcarii pozostaną w najbliższym czasie niższe od tych w strefie euro. Europejski Bank Centralny ma w tym roku zaplanowane jeszcze dwa posiedzenia, a kolejne podwyżki są nieuniknione, wynika ze słów szefowej banku Christine Lagarde.

SNB, który kolejne posiedzenie ma zaplanowane na grudzień, w komunikacie zaznaczył, że nie można wykluczyć kolejnych podwyżek (w tym pomiędzy zaplanowanymi posiedzeniami), aby zapewnić stabilność cen w średnim terminie.

Decyzja banku oznacza, że definitywnie zakończyła się era ujemnych stóp procentowych nie tylko w Szwajcarii, ale także w całej Europie, zwraca uwagę agencja Bloomberg. SNB ściął stopę poniżej zera w grudniu 2014 r. i utrzymywał ja na poziomie -0,75 proc. od początku 2015 r. W czerwcu tego roku doszło do pierwszej podwyżki (+0,5 pkt proc.).

SNB widzi inflację spadającą z 3 proc. w tym roku do 1,7 proc. w 2024 r. Jak dodano, krótkoterminowe perspektywy dla tamtejszej gospodarki pogorszyły się, a rozwój sytuacji zależeć będzie od spowolnienia w innych gospodarkach i tego, jak głęboki okaże się kryzys energetyczny. Bank centralny prognozuje 2-procentową dynamikę PKB w 2022 r.

Mohamed El-Erian, były zarządzający w PIMCO, twierdzi że decyzja SNB oznacza, iż bank wycofuje się z podejścia, w którym uważał, że mocny frank nie jest szkodliwy i skłania się raczej ku polityce sprzyjającej osłabieniu lokalnej waluty.

Cytowany przez agencję Bloomberg Simon Harvey, szef departamentu walutowego w Monex Europe, zwrócił uwagę, że SNB ponowił deklarację bycia aktywnym na rynku walutowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane