Stopy w Tajlandii rekordowo niskie

opublikowano: 06-11-2019, 10:56

Bank Tajlandii obniżył w środę benchmarkową stopę procentową po raz drugi w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Tym samym znalazła się ona na najniższym poziomie w historii.

Pięciu z 7 członków Komitetu Polityki Pieniężnej zagłosowało za obniżeniem ceny pieniądza o 25 punktów bazowych do 1,25 proc., co jest rekordowo niskim poziomem. Większość ekonomistów oczekiwała takiej decyzji Komitetu. 

Bank centralny poinformował również o zamiarze poluzowania warunków dotyczących odpływu kapitałów i rozważy dalsze kroki, w celu ograniczenia rosnącej wartości lokalnej waluty.

Instytucja martwi się, że silny baht może negatywnie wpływać na gospodarkę w dużej mierze ukierunkowaną na eksport.

Władze Tajlandii zwiększają wsparcie finansowe i fiskalne, aby pobudzić gospodarkę, która z dużym prawdopodobieństwem odnotuje w 2019 r. najsłabszy wzrost w ciągu pięciu lat. Lokalna waluta Baht zyskała ponad 8 proc.  w stosunku do dolara w ostatnich 12-tu miesiącach. Uzyskując najlepszy wynik na rynkach wschodzących. Doprowadziło to jednak do ograniczenia eksportu i turystyki.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu