Stopy złotemu nie szkodzą

BMK
opublikowano: 11-05-2007, 00:00

Różnice stóp procentowych na świecie i w Polsce przestają wspierać złotego. Umacnia go pędząca gospodarka.

Różnice stóp procentowych na świecie i w Polsce przestają wspierać złotego. Umacnia go pędząca gospodarka.

Banki centralne nie zaskakują ostatnio analityków. Przedwczoraj amerykański Fed pozostawił stopy bez zmian. Wczoraj Europejski Bank Centralny (ECB) postąpił podobnie (główna stopa — 3,75 proc.), a Bank of England pierwszy raz od stycznia podniósł na Wyspach stopy o 25 pkt bazowych (do 5,5 proc.). Zaskoczeniem nie była też kwietniowa decyzja RPP, która po blisko trzech latach obniżek podniosła koszt pieniądza o 25 pkt bazowych (do 4,25 proc.).

Dla ekonomistów jest jasne, że europejskie stopy wzrosną w czerwcu. Wątpliwości dotyczą dalszej polityki ECB. Prognozy rynkowe mówią o jeszcze jednej-dwóch podwyżkach do końca 2008 r. Inwestorzy nie mają też wątpliwości co do przyszłości stóp w Polsce.

— U nas dopiero rozpoczął się cykl podwyżek. Spodziewamy się następnej w lipcu, choć mocny złoty może ją odsunąć na październik. W przyszłym roku nastąpi dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej RPP —uważa Tomasz Kurkowski, ekonomista Citibanku Handlowego.

Dziś stopy nie są już czynnikiem, który miałby decydujące znaczenie dla naszej waluty. A jeszcze kilkanaście miesięcy temu różnice wysokości stóp procentowych w Polsce i Europie umacniały złotego.

— Inwestorzy mogli tanio pożyczać np. w Szwajcarii czy strefie euro i inwestować w Polsce. Teraz to mniej opłacalne, więc teoretycznie złoty powinien przestać się umacniać. Tak się jednak nie dzieje, bo choć zniknął ten motor napędzający złotego, zastąpił go inny: gospodarka i jej dobre perspektywy — tłumaczy Marta Petka, ekonomistka Raiffeisen Banku.

Dlatego droga do umacniania złotego jest otwarta.

— W dłuższym horyzoncie celem może być poziom 3,72 wobec euro — uważa ekonomistka Reiffeisen Banku

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BMK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu