Stos dokumentów

Łukasz Świerżewski
opublikowano: 20-09-1999, 00:00

Stos dokumentów

We wniosku o udzielenie kredytu mieszkaniowego klient musi dołączyć przygotowane wcześniej dokumenty.

Banki wymagają przedstawienia co najmniej 12-miesięcznej historii zatrudnienia. Kredytobiorca dostarcza zaświadczenie o zatrudnieniu z oznaczeniem średnich dochodów z ostatnich kilku miesięcy. To jednak nie wystarcza. Banki często upewniają się co do zarobków klienta, żądając wyciągów z konta i wyciągów z karty kredytowej.

Więcej dokumentów przygotowuje osoba prowadząca działalność gospodarczą. Przedstawia ona bankowi wszystkie dokumenty spółki: wpis do ewidencji działalności gospodarczej, umowę założycielską, itp. Dla banku najważniejsza jest sytuacja finansowa firmy przyszłego kredytobiorcy. Wymagane jest przedstawienie bilansu, zaświadczeń z urzędu skarbowego o dochodach i o terminowym płaceniu podatków, zaświadczenia z ZUS o bieżących rozliczeniach z zakładem itp. Dodatkowo banki sprawdzają rachunki spółki i zasięgają opinii instytucji, w których są one prowadzone.

Obok weryfikacji dochodów kredytobiorcy bank bada stan prawny nieruchomości. Wnioskodawca przedstawia wyciąg z księgi wieczystej, akt notarialny nabycia nieruchomosci, ewentualnie umowę przedwstępną. Bank wymaga też wyceny nieruchomości. W przypadku budowy kredytodawca musi mieć wgląd w pozwolenie na budowę, wypisy z ewidencji gruntów, umowę o wykonanie prac budowlanych, kosztorys i harmonogram prac. (ŁUK)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Stos dokumentów