Strabag przerwał prace przy obwodnicy Śmigla

Piotr Wielicki
opublikowano: 03-04-2001, 00:00

Strabag przerwał prace przy obwodnicy Śmigla

Strabag Polska, generalny wykonawca obwodnicy dla Śmigla, nie może kontynuować inwestycji. Powodem jest postanowienie NSA, który wstrzymał decyzję wojewody wielkopolskiego zezwalającą na budowę. To efekt skargi rolnika, który uważa, że obwodnica utrudni mu wjazd na posesję. Na 20 kwietnia zaplanowano kolejną rozprawę.

Naczelny Sąd Administracyjny wstrzymał decyzję wojewody wielkopolskiego zatwierdzającą projekt i pozwolenie na budowę obwodnicy dla Śmigla. Firma Strabag Polska, wykonawca inwestycji, musiała przerwać roboty.

— Prowadzimy prace zabezpieczające. Na 20 kwietnia zapowiadana jest kolejna rozprawa sądowa w tej sprawie. Do tego czasu budowa nie może być kontynuowana — wyjaśnia Jerzy Girtler, szef kontraktu na budowę obwodnicy w Strabag Polska.

Dodaje, że jest dobrej myśli i wierzy w pozytywną dla śmigielskiej inwestycji decyzję sądu.

Rolnicza skarga

Powodem wstrzymania prac była skarga rolnika, właściciela gospodarstwa ogrodniczo-drobiarskiego w Glińsku. Uważa on, że plan budowy drogi nie uwzględnia potrzeb jego gospodarstwa i utrudni mu wjazd na posesję.

Spełnienie jego żądań wymagałoby jednak zmian w projekcie budowy, na co nie chce się zgodzić GDDP, inwestor obwodnicy. W zamian za to proponuje rolnikowi z Glińska wybudowanie dodatkowego odcinka drogi, który umożliwiałby mu dojazd do Śmigla z pominięciem obwodnicy. Jest to jednak możliwe pod warunkiem wykupu gruntu od innych właścicieli ziemi.

Mimo spotkań zainteresowanych stron: rolnika z Glińska, przedstawicieli Urzędu Miasta w Śmiglu, komitetu protestacyjnego na rzecz przyspieszenia budowy obwodnicy i inwestora — Oddziału Zachodniego Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych w Poznaniu, spór nie został rozstrzygnięty.

Tymczasem komitet protestacyjny na rzecz przyspieszenia budowy obwodnicy zapowiada, że jeżeli w ciągu miesiąca nie zapadną decyzje o wznowieniu prac, to mieszkańcy rozpoczną blokady drogi numer 5, Poznań-Wrocław.

Zgodnie z planem

Przygotowania do budowy śmigielskiej obwodnicy trwały kilka lat. Inwestycja ruszyła w kwietniu 2000 r.

— Wykonano już około 30 proc. prac. Jeżeli będą kontynuowane, liczymy na to, że ukończymy je na przełomie października i listopada 2002 r. — mówi Mariusz Sikora, kierownik budowy z firmy Strabag Polska.

Długość realizowanej obwodnicy wyniesie 5,5 km. Oprócz robót drogowych, Strabag wykona trzy wiadukty. Pierwszy będzie przebiegał nad torami kolejowymi w Nietążkowie, natomiast dwa pozostałe nad ulicami Śmigla. Wykonanie wiaduktów Strabag Polska powierzył, w ramach podwykonawstwa, Przedsiębiorstwu Robót Komunikacyjnych w Poznaniu.

Budowa finansowana jest z pieniędzy Banku Światowego. Koszt szacowany jest na 26 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Wielicki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Strabag przerwał prace przy obwodnicy Śmigla