Strach przed epidemią dotarł na rynki akcji

Marek Druś
opublikowano: 28-04-2009, 00:00

Świńska grypa stała się głównym tematem mediów. Znalazło to odbicie na rynkach akcji. W Europie w poniedziałek najmocniej rosnącym indeksem branżowym był wskaźnik spółek farmaceutycznych. Mocno drożały akcje koncernów GlaxoSmithKline, Roche i Sanofi-Aventis. Taniały akcje linii lotniczych, m.in. największych na europejskim rynku Air France-KLM. Inwestorzy pozbywali się także papierów Autogrilla, największego na świecie operatora restauracji w portach lotniczych, i Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, właściciela największego banku w Meksyku, gdzie rozpoczęła się epidemia świńskiej grypy. Nastroje inwestorów ze Starego Kontynentu poprawiły się dopiero w końcówce sesji, kiedy widać było, że indeksy w USA zaczęły odrabiać początkowe straty.

Na Wall Street kupowano akcje producentów leków. Drożały m.in. Pfizer i Merck. Najmocniej od listopada poszedł w górę kurs General Motors. Koncern przyspieszył działania, które mają uchronić go przed koniecznością ogłoszenia bankructwa już 1 czerwca. Zapowiedział zwolnienia, zredukował znacznie sieć dilerską i rozmawia z wierzycielami o zamianie istotnej części długu na akcje spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu