Strach przed wyższymi stopami dołuje indeksy

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 26-06-2007, 00:00

Giełdy zagraniczne

Po poniedziałkowych spadkach w Azji indeksy w Europie też poszły w dół pod presją obaw związanych z dalszymi podwyżkami stóp procentowych w najważniejszych bankach centralnych. Pozbywano się przede wszystkim walorów spółek surowcowych, instytucji finansowych i firm użyteczności publicznej.

Producenci metali tracili na wartości po obniżeniu rekomendacji dla akcji Anglo American oraz Antofagasta przez analityków Cezenove. Pod kreską znalazły się walory szwedzkiego Volvo. Sprzedaż firmy mocno spadła, bo rygorystyczne przepisy o emisji spalin podbiły koszty produkcji. Droższy dług redukuje wartość obligacji w rękach banków, zmniejsza popyt na pożyczki i obniża atrakcyjność dywidend płaconych przez spółki użyteczności publicznej. Rezultat — spadek cen akcji takich spółek, jak Deutsche Bank, UBS czy Suez. Inwestorzy odwrócili się od papierów France Telecom. Francuski rząd ogłosił rozpoczęcie sprzedaży pakietu akcji teleoperatora o wartości co najmniej 3,8 mld EUR.

Tadeusz

Stasiuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu