Strajk fiskusa na razie zawieszony

opublikowano: 14-05-2020, 22:00

Związkowcy skarbówki dogadali się z kierownictwem Ministerstwa Finansów — część obiecanych podwyżek ma szybciej trafić do urzędników.

Wczoraj doszło do porozumienia płacowego szefów siedmiu największych organizacji związkowych skarbówki z Tadeuszem Kościńskim, ministrem finansów. Na jego mocy pracownicy aparatu skarbowego mają otrzymać do końca maja 2020 r. (a najpóźniej do 10 czerwca) 6-procentową podwyżkę wynagrodzeń (tzw. kwot bazowych), z wyrównaniem od stycznia. Minister poprosił związkowców o uspokojenie nastrojów strajkowych w resorcie.

Sukces protestu

Niedawno związki zawodowe skarbówki zaczęły się obawiać, że z powodu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa urzędnicy skarbowi nie dostaną obiecanych im przez rząd podwyżek. A miały one pochodzić z dwóch źródeł: 6 proc. z ustawy budżetowej (jak reszta sfery budżetowej) i motywacyjne z tzw. programu modernizacji Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), przyjętego przez rząd latem 2019 r.

Te ustalenia i zobowiązania były podjęte, gdy kasa państwa puchła od pieniędzy. Po wybuchu pandemii, zamknięciu gospodarki i życia społecznego sytuacja w kraju zmieniła się diametralnie. Związkowcy domagali się od szefostwa MF jasnych deklaracji co do obiecanych podwyżek i rozpoczęcia ich wypłacania. Nie mogąc się ich doczekać, 7 maja przeprowadzili akcję ostrzegawczą polegającą na masowym wyłączeniu na 15 minut komputerów przez urzędników fiskusa. Okazała się sporym sukcesem — wyłączono 75 proc. komputerów. Mając za sobą większość zatrudnionych, związkowcy szykowali się do dalszych działań. Ministerstwu sytuacja zaczęła wymykać się spod kontroli. Doszło do bezpośrednich rozmów ze związkowcami.

— Czwartkowe spotkanie odbyło się w dobrej atmosferze. Obie strony przedstawiły swoje oczekiwania i argumenty. Komitet protestacyjny zaproponował kierownictwu MF, żeby 6-procentowe podwyżki kwoty bazowej, z wyrównaniem od stycznia, zostały wypłacone do końca maja, ale nie później niż do 10 czerwca. Nasza propozycja została przyjęta. Pod tym porozumieniem podpisali się członkowie komitetu protestacyjnego oraz minister finansów Tadeusz Kościński i Magdalena Rzeczkowska, szefowa KAS — mówi „PB” Tomasz Ludwiński, przewodniczący Krajowej Sekcji Administracji Skarbowej NSZZ Solidarność.

Były żale

W trakcie spotkania kierownictwo MF podkreślało, że w zakresie poprzednich porozumień podwyżkowych nic się nie zmieniło i że są one w mocy (umowa z 29 stycznia 2020 r. stanowiła, że podwyżki zostaną wypłacone do końca czerwca). Wyraziło zdziwienie i zaniepokojenie rozpoczętą przez związkowców akcją protestacyjną i nagłaśnianiem jej w mediach.

— Minister finansów stwierdził, że „pieniądze lubią ciszę” i nagłaśnianie akcji protestacyjnej nie służy sprawie podwyżek. Dla nas jednak to sprawa priorytetowa i bardzo nas niepokoił fakt, że inne grupy zawodowe, np. policjanci, inne służby mundurowe, dostali lub dostają podwyżki, a pracownicy aparatu skarbowego ich nie dostają — mówi Tomasz Ludwiński.

Na razie nie wiadomo, jaki miałby być tryb wypłacania fiskusowi podwyżek z drugiego obiecanego źródła, czyli z programu modernizacji KAS.

— Minister Kościński stwierdził, że ta kwestia leży w gestii kancelarii premiera. Ponadto podkreślił, ze nie może zagwarantować, że w skarbówce nie będzie żadnych zwolnień czy obniżek wynagrodzeń, jeżeli kryzys wywołany pandemią będzie się pogłębiał. Wyraził jednak nadzieję, że nie dojdzie do zwolnień i obniżek płac — dodaje szef „S” skarbowców.

W zamian za podpisane deklaracje podwyżkowe przez kierownictwo MF członkowie komitetu protestacyjnego zobowiązali się do uspokojenia nastrojów protestacyjnych wśród urzędników skarbowych.

— W obecnej sytuacji oczywiście wstrzymujemy wszelkie akcje protestacyjne. Jeżeli MF nie dotrzyma postanowień, to będziemy musieli do nich powrócić — dodaje Tomasz Ludwiński.

Zgodnie z ustaleniami miesięczna podwyżka na osobę ma wynieść ok. 800 zł brutto.

60 tys. Tylu jest obecnie pracowników aparatu skarbowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane