Czytasz dzięki

Strajk w niemieckim Amazonie

opublikowano: 29-11-2019, 10:50

Od piątku pracownicy Amazon Deutschland chcą strajkować przez kilka dni w celu zawarcia układu zbiorowego. Strajk odbędzie się w dni wzmożonego handlu podczas festiwalu zakupowego w Black Friday i Cyber Monday, informuje Spiegel.de

Pracownicy Amazon we wszystkich niemieckich lokalizacjach rozpoczęli kilkudniowy strajk w czarny piątek. Związek Zawodowy Ver.di ogłosił, że od piątku wieczorem będzie trwać strajk. Dotknięte obszary to Lipsk w Saksonii, Bad Hersfeld w Hesji, Koblenz w Nadrenii-Palatynacie, Rheinberg i Werne w Północnej Nadrenii-Westfalii oraz Graben w Bawarii.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Ver.di ogłosił: "Amazon reklamuje Black Friday i Cyber Monday z ekstremalnymi rabatami. Pracownicy Amazon są temu przeciwni: Ich ciężka praca nie jest dostępna po niskich cenach". Pracownicy domagali się zawarcia układu zbiorowego dla "wynagrodzeń zapewniających egzystencję i dobrą, zdrową pracę".

Strajk potrwa do Cyber Monday włącznie czyli poniedziałku, który jest kolejnym dniem kampanii rabatowej. W Koblencji, Lipsku i Bad Hersfeld odbędą się strajki, które potrwają do wtorku rano.

Klienci Amazon nie powinni nic czuć: "Paczki docierają na czas", powiedział rzecznik firmy. Większość pracowników zajmuje się "normalną obsługą zamówień klientów".

Ver.di od lat walczy o to, aby pracownicy firmy Amazon mogli zawrzeć układ zbiorowy i byli wynagradzani według stawek zapewnianych w handlu detalicznym i wysyłkowych. Z drugiej strony, przedsiębiorstwo twierdzi, że pracownicy pracują w sektorze logistyki, a nie w handlu detalicznym.

Internetowy gigant Amazon zawsze odrzuca postawione mu zarzuty i określa siebie jako "sprawiedliwego pracodawcę". "Płacimy w górnym segmencie tego, co jest zwyczajowe w przypadku porównywalnych stanowisk pracy i co roku dokonujemy przeglądu naszych wynagrodzeń" - stwierdziła firma. Ponadto oferujemy wiele dodatkowych korzyści.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane