Stratedzy oczekują wzrostu S&P500 o 6 proc. do końca 2023 roku

opublikowano: 29-11-2022, 15:08
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Na koniec przyszłego roku S&P500 osiągnie wartość ok. 4200 pkt, czyli 6 proc. większą niż na zamknięciu poniedziałkowej sesji, informuje Reuters powołując się na wynik sondażu przeprowadzonego wśród strategów inwestycyjnych.

Agencja zwraca uwagę, że obecna mediana prognoz wartości indeksu na koniec przyszłego roku jest niższa niż w sondażu przeprowadzonym w sierpniu. Wówczas stratedzy oczekiwali, że S&P500 dojdzie do 4700 pkt. na koniec 2023 roku.

Stratedzy wymieniają wśród największych zagrożeń dla rynku możliwość spowodowania recesji w USA przez dalsze zacieśnianie polityki monetarnej przez Fed.

Savita Subramanian, szefowa strategii rynku akcji USA w BofA Securities podkreśla, że przyszły rok będzie miał dwie wyraźne części.

- Oczekujemy trudnego rozpoczęcia roku i odbicia w jego drugiej części – powiedziała.

BofA Securities prognozuje zakończenie 2023 roku przez S&P500 na poziomie 4000 pkt. Spodziewa się także umiarkowanej recesji w pierwszej połowie roku i rozpoczęcia luzowania polityki przez Fed pod koniec 2023 roku.

Większość uczestników sondażu Reutersa spodziewa się raczej pogorszenia niż poprawy wyników spółek w okresie najbliższych sześciu miesięcy. Agencja zwraca uwagę, że analitycy spodziewają się pierwszego od dwóch lat spadku zysków amerykańskich spółek w czwartym kwartale 2022 roku. Prognozują, że w 2023 roku wzrost zysków wyniesie 4,9 proc. wobec 5,8 proc. oczekiwanych w 2022 roku.

Sondaż Reutersa pokazał, że stratedzy oczekują dojścia Średniej Przemysłowej Dow Jones do 36500 pkt. na koniec przyszłego roku. To 7,8 proc. więcej niż wynosiła wartość indeksu na koniec poniedziałkowej sesji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane